Ανατροπή κόντρα στο Κλειδί με 10 παίκτες και κορυφή για την ΑΕΞ! (pics)

Τι και αν έπαιζε εκτός έδρας και βρέθηκε να χάνει από νωρίς, τι και αν έπαιζε με δέκα παίχτες από το 24', η ΑΕΞ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να τερματίσει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος η ΑΕ Ξηροβουνίου, η οποία ακόμα και όταν έμεινε με δέκα παίχτες έδειξε ότι είχε πλάνο στο παιχνίδι της, κατάφερε να ανατρέψει το σκορ, να πάρει ένα σπουδαίο "διπλό" και να πετύχει τον πρώτο στόχο της σεζόν, που ήταν να τερματίσει στην πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος για να έχει το πλεονέκτημα έδρας στα play-off. Πλέον, στην ΑΕΞ θα πάνε με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στον Σαββατιάτικο (9/4, 16:00) τελικό Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσουν την Αναγέννηση Άρτας στις Κεραμάτες, για να ακολουθήσει στη συνέχεια ο ημιτελικός των play-off με την ΑΕ Καμπής, ενώ σε περίπτωση πρόκρισης ίσως τεθεί ξανά αντίπαλος με τον σημερινό του αντίπαλο αλλά σε άλλο γήπεδο, αυτό της Καμπής.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο 3', όταν ο Κοσταντίνι από διώξιμο λίγο έλειψε να κρεμάσει τον Μπόνια που κατάφερε τελικά να μπλοκάρει τη μπάλα. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με γκολ πέντε λεπτά αργότερα, όταν ο Αντωνίου μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή και βρήκε στην μικρή περιοχή τον αμαρκάριστο Μίγδο που με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 11' ο Μίγδος κέρδισε τη μονομαχία με τον Γ. Κίτσιο, όμως στη συνέχεια από καλή θέση σούταρε άτσαλα και έστειλε τη μπάλα άουτ. Η ΑΕΞ αφού ξεπέρασε το σοκ από το γκολ που δέχθηκε, απείλησε ξανά στο 17', όταν μετά από ωραία επιθετική ανάπτυξη ο Λ. Δήμος σέντραρε και ο Τσαρακλημάνης από το ύψος του πέναλτι, πλάσαρε δύσκολα και έστειλε τη μπάλα ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια. Ένα λεπτό αργότερα, ο Τσαρακλημάνης κατάφερε να αποφύγει τον Πέτσα, βγήκε απέναντι από τον Μπόνια, ο οποίος τον ανέτρεψε κερδίζοντας πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Δόσης, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 24' μετά από αψιμαχία ανάμεσα σε Γρηγορίου και Π. Δήμο, ο Νίκου μετά από υπόδειξη και του Φάντη έδειξε την κόκκινη κάρτα στον πρώτο και κίτρινη στο δεύτερο, αφήνοντας την ομάδα του με παίχτη λιγότερο. Αν και με δέκα παίχτες, δέκα λεπτά αργότερα, ο Δόσης έφυγε στην αντεπίθεση, συνέκλινε και σούταρε δυνατά ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι που υπερτερούσαν αριθμητικά, στο 45' είχαν μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαλαδήμα, που απέκρουσε εύκολα ο Μπόλης με τις γροθιές, ενώ στις καθυστερήσεις, ο Φελέκης είχε ένα σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής που πέρασε ψηλά άουτ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, και στο 49', ο Δόσης βρήκε κάθετα τον Τσαρακλημάνη, ο οποίος με διαδοχικές προσποιήσεις απέφυγε τον αντίπαλό του και σούταρε, με τον Μπόνια να βγάζει δύσκολα στη γωνία του με τα πόδια. Δύο λεπτά αργότερα, ο Δόσης έσπασε με το στήθος στον Ασπροποταμίτη, όμως δεν βρήκε γεμάτα το σουτ και ο Μπόνιας μπλόκαρε. Στο 55ο λεπτό, ο Δόσης εκτέλεσε φάουλ και ο Τσαρακλημάνης με εκπληκτική γυριστή κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία για το 1-2. Οι παίχτες του Κλειδίου προσπαθούσαν στο β' μέρος με ανορθόδοξο τρόπο και γεμίσματα να φτάσουν σε ένα γκολ, και στο 66' μετά από εκτέλεση φάουλ και αναμπουμπούλα στην περιοχή, ο Μπαλαδήμας σούταρε άστοχα πάνω από τα δοκάρια. Στο 78' οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ψηλά και έκλεψαν τη μπάλα, με τον Λ. Δήμο να σουτάρει στη συνέχεια ψηλά πάνω την εστία, ενώ στο 84' μακρινή εκτέλεση φάουλ του Ασπροποταμίτη, ο Μπόνιας μπλόκαρε σταθερά. Οι γηπεδούχοι που ήθελαν έστω το βαθμό της ισοπαλίας για να διατηρηθούν στην κορυφή, απείλησαν ξανά μετά από αρκετή ώρα και συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις, με τον Μπαλαδήμα να γυρίζει και να σουτάρει έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από την εστία.

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Φάντης Δημήτρης - Πανάγος Άγγελος

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.): Μπόνιας, Δήμος Π., Πέτσας, Κατσαρός Θ., Χάρος (32' λ.τρ. Μανιφάβας Ε.), Βασιλάκης (86' Δράκος), Κατσαρός Στ. (64' Δήμος Στ.), Μπαλαδήμας, Φελέκης (86' Κολιοκώστας), Μίγδος, Αντωνίου

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς Β.): Μπόλης, Γρύλλης, Κοσταντίνι, Κίτσιος Χ., Κίτσιος Γ., Γρηγορίου, Παππάς (71' Τζελιλάι), Ασπροποταμίτης, Δήμος Λ. (94' Τσόλης), Δόσης (64' Γκαρτζώνης), Τσαρακλημάνης (64' Μήτσος)