Νίκησε και "βύθισε" το Δία ο Αίας

Ο Αίας Ράχης επικράτησε με 3-1 του Δία Κωστακιών και τον έφερε σε πολύ δύσκολη θέση, στα τελειώματα της σεζόν.

Νίκη γοήτρου πέτυχε ο Αίας Ράχης, κόντρα στο Δία Κωστακιών, που μάχεται για τη σωτηρία του. Οι γηπεδούχοι αν και δεν είχαν κάποιο βαθμολογικά αντίκρυσμα, αφού έχουν εξασφαλίσει την παραμονή τους, όμως δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν την είσοδό τους στα play-off, επικράτησαν με 3-1, φέρνοντας το Δία σε πολύ δύσκολη θέση, αφού πλέον βρίσκεται στο -7 από τη Μέλισσα (αντιμετωπίζει την ουραγό ΑΕΞ), ενώ έχει δύσκολο πρόγραμμα στη συνέχεια κόντρα στους τρεις πρωτοπόρους, και θα κυνηγήσει συνδυασμό αποτελεσμάτων για να μπει έστω σε αγώνα play-out. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι είχαν ένα καλό σουτ του Δόση στο 7' που έφυγε άουτ, ενώ στο 11', νέο σουτ, αυτή τη φορά του Κορέλη, έδιωξε ο Γκουσάιλα. Στο 14ο λεπτό, ο Δόσης σούταρε εκ νέου άστοχα, ενώ στο 18ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ, όταν από πάσα του Δόση, ο Ευαγγέλου σούταρε με τον Γκουσάιλα να αποκρούει με τη βοήθεια του δοκαριού. Στο 20ο λεπτό, τελικά, ο Αίας άνοιξε το σκορ, όταν ο Αντωνίου βρήκε το Δόση στην περιοχή και εκείνος έγραψε το 1-0. Στο 34ο λεπτό, ο Κοτρότσιος σούταρε για να αποκρούσει ο Γκουσάιλα, και στο 37ο λεπτό, ο Δίας έφτασε στην ισοφάριση, όταν έφυγε στην κόντρα και ο Κόξιας που ξεχωρίζει φέτος, στη νεανική ομάδα του κ. Μπεκιάρη, έγραψε το 1-1. Ο Αίας έψαξε άμεσα το γκολ, όμως 41ο λεπτό, ο Ευαγγέλου σημάδεψε για δεύτερη φορά το δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, ο Άρης Δόσης που το είχε πάρει προσωπικά, καθάρισε το ματς, φτάνοντας σε χατ-τρικ στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση. Αρχικά, στο 52ο λεπτό, σούταρε λίγο άουτ, για να φτάσουμε στο 65ο λεπτό, όταν σε διάστημα τριών λεπτών, τελειωσε το ματς. Αρχικά, μετά από μπαλιά του Βίτσιου, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-1, και τρία λεπτά αργότερα, με ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ, νίκησε για τρίτη φορά τον Γκουσάιλα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Αλευρή Κωνσταντίνα - Βαρέλης Βασίλης

Αίας Ράχης (Παλιάτσος) : Γεωργάκης, Αβραμίδης, Καλαμπαλίκης (82' Μπέτσας), Θεμελής, Ντούπης, Σιαπάτης (59' Βίτσιος), Κοτρότσιος (82' Σάλλας), Ευαγγέλου Κ., Κορέλης, Αντωνίου (77' Ρώσσος), Δόσης

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Γκουσάιλα, Χασκής, Παραλίκας (69' Μπολιεράκης), Βασιλείου, Αθανασούλας, Κανελλόπουλος, Σίμος Π. (56' Σίμος Α. - 69' λ.τρ. Μπαλαδήμας), Μπεκιάρης, Καϋμενάκης, Μίκροβας, Κόξιας