Ισοπαλία σα νίκη για τη Μέλισσα, σαν ήττα για τους Αγ. Αναργύρους (pics)

Στο 1-1 έμειναν η Μέλισσα με τους Αγ. Αναργύρους, με τις δύο ομάδες να έχουν ανάμικτα συναισθήματα από το αποτέλεσμα.

Ισοπαλία με 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα του σημαντικού παιχνιδιού, ανάμεσα στη Μέλισσα και τον ΑΟ Αγ. Αναργύρων. Τα συναισθήματα που δημιουργεί αυτό το αποτέλεσμα στις δύο πλευρές είναι άκρως αντίθετα, αφού η Μέλισσα με το βαθμό που πήρε και σε συνδυασμό με την ήττα του Δία από τον Αίαντα, έφτασε στο +7 από το Δία, που την οδηγεί σε απευθείας παραμονή, ενώ την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει εκτός την ΑΕΞ, σε αντίθεση με το Δία που έχει τρία πολύ δύσκολα παιχνίδια μέχρι το τέλος, και είναι πιθανόν η Μέλισσα παρά την κακή της χρονιά, με νίκη στο Ξηροβούνι να εξασφαλίσει την απευθείας παραμονή της στην κατηγορία. Αντίθετα, οι Αγ. Ανάργυροι πλήρωσαν το γεγονός πως στα τελευταία κρίσιμα ματς παίζουν χωρίς τους Χούσο και Καζναφέρη, χάνοντας αναμενόμενα τη δύναμή τους στο κέντρο, ενώ έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν στην τετράδα, έχοντας ωστόσο φέτος μια πολύ καλή χρονιά, στην επάνοδό τους μετά από χρόνια απουσίας στην Α' κατηγορία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, μόλις στο 1ο λεπτό, η Μέλισσα απείλησε με τον Κούση από πλάγια θέση να σουτάρει στην αγκαλιά του Παππά. Στο 15ο λεπτό, ο Θανάσης βρέθηκε σε καλή θέση, όμως αντί να εκτελέσει επιχείρησε γύρισμα που κόπηκε, ενώ ένα λεπτό μετά οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ, όταν από κακό διώξιμο αμυντικών η μπάλα στρώθηκε στον Κότσιαλο, που φάτσα με το τέρμα όμως, σούταρε άουτ. Στο 20ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Παπαδόπουλος έκανε ωραία κούρσα στο ανοιχτό γήπεδο, και πλάσαρε στο δοκάρι και στα δίχτυα, για το 0-1. Η Μέλισσα απάντησε νωρίς στο γκολ που δέχτηκε, όταν στο 27ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σαγανη, ο Νούτσος με ωραία καρφωτή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Παππά, γράφοντας το 1-1. Στο 32ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ, όταν μετά από σέντρα από τα πλάγια, ο Παπαδόπουλος δεν μπόρεσε από κοντά να κάνει επαφή με την μπάλα και χάθηκε η ευκαιρία. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους, οι δύο ομάδες είχαν κάποιες ημιτελείς προσπάθειες στην αντίπαλη περιοχή, και η Μέλισσα ένα απευθείας φάουλ του Σαγάνη, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μισό, οι φάσεις ήταν πιο περιορισμένες, με τη Μέλισσα να απειλεί πρώτη στο 65ο λεπτό, με τον Κακοχρήστο να κάνει ωραία προσωπική ενέργεια, όμως να σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 80ο λεπτό, ο Κακοχρήστος βρήκε ωραία το Σαγάνη, που βγήκε απέναντι από τον Παππά, με τον Κακάβα να τον κοντράρει σωτήρια, για να μπλοκάρει ο συμπαίκτης του. Οι φιλοξενούμενοι που δεν απείλησαν ιδιαίτερα στην επανάληψη, είχαν μια ευκαιρία στο 86ο λεπτό, με το Νικολάου να διώχνει σε κόρνερ την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Σακκά, για να χάσει μεγάλη τριπλή ευκαιρία στο 90' η Μέλισσα να πάρει τη νίκη. Αρχικά, το σουτ του Χ. Σταμούλη έδιωξε δύσκολα ο Παππάς σε κόρνερ, από το οποίο απανωτές κεφαλιές των γηπεδούχων, σταμάτησαν πάνω στη γραμμή σε σώματα αμυνομένων, και η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα, με το 1-1 μα παραμένει μέχρι το τέλος.

Διαιτητής : Σαρλής Χρήστος  Βοηθοί : Βασιλάκης Στέργιος - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Νικολάου, Μαλτέζος, Κοσταντίνι, Νούτσος, Σταμούλης Π., Σαγάνης, Κακοχρήστος, Πολύζος, Δράκος, Κούσης, Κότσιαλος (63' Σταμούλης Χ.)

ΑΟ Αγ. Αναργύρων (Καλιαρντάς) : Παππάς, Σακκάς Κ., Γιαννούλης, Γεωργούλας, Κακάβας, Μάρκος (76' Κανταρέλης Ο.), Παπαδόπουλος, Μπαλαδήμας (46' Κόνιαρης), Θανάσης, Σιαπλαούρας (66' Σακκάς Ν.), Κακιώνης (76' Κανταρέλης Α.)