Νίκησε και παρέμεινε στην κορυφή το Κλειδί

Ο ΑΟ Κλειδίου έκαμψε την αντίσταση της μαχήτικης ΑΕΞ με 3-1.

Στην κορυφή της βαθμολογίας παραμένει ο ΑΟ Κλειδίου, που επικράτησε με 3-1 της ΑΕ Ξηροβουνίου, που στάθηκε ανταγωνιστική κόντρα στον πρωτοπόρο. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους σοβαρή ευκαιρία, όταν στο 11ο λεπτό, μετά από σουτ του Δήμου έξω από την περιοχή και απόκρουση του Αλέξη, ο Πανής στην επαναφορά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Στο 15ο λεπτό, το Κλειδί έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ, όταν ο Γράδος έκλεψε και έφυγε σε τετ α τετ, όμως πλάσαρε άστοχα, ενώ στο 27ο λεπτό, το διαγώνιο σουτ του Κουτρομάνη, μπλόκαρε σταθερά ο Αλέξης. Ο Κουτρομάνης στην επόμενη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε έδωσε καθαρό προβάδισμα νίκης στο Κλειδί, όταν στο 40ο λεπτό, κέρδισε κάποιες κόντρες και βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όπου νίκησε και τον Αλέξη, γράφοντας το 2-0.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και να κυνηγήσουν ένα γκολ, και στο 55ο λεπτό, απείλησαν με το Βλάρα να πατά περιοχή και να σουτάρει διαγώνια, με το Γεωργάρα να αποκρούει, και τον Καραμούτσο να κόβεται τελευταία στιγμή. Στο 60ο λεπτό, ο Πανής έσπασε ωραία στον Κουτρομάνη, που από καλή θέση έστειλε την μπάλα άουτ, με το Ν. Κυριαζή στην αντίπερα όχθη, να έχει ένα καλό σουτ στο 64ο λεπτό, που έφυγε λίγο άουτ. Στο 66ο λεπτό, ο Δήμητσας επιχείρησε ωραίο σουτ, που μπλόκαρε σταθερά ο Αλέξης, για να καθαρίσει την υπόθεση τρίποτνο το Κλειδί στο 78ο λεπτό, όταν ο Αντωνίου έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έσπασε στον Κουτρομάνη, που σε κενή εστία, δε δυσκολεύτηκε να διπλασιάσει τα τέρματά του και να διαμορφώσει το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 85ο λεπτό, όταν μετά από συνεργασία των Τσόλη, Τζουβάνου και Μπουκουβάλα και ασθενή απόκρουση του Γεωργάρα, ο Μπουκουβάλας σκόραρε ακόμα μια φορά στο πρωτάθλημα, διαμορφώνοντας με αυτό τον τρόπο το τελικό 3-1.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Βασιλάκης Στέργιος - Μέκιος Σπύρος

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.) : Γεωργάρας, Γώγος, Μανιφάβας Β., Μανιφάβας Στ., Γράδος (55' Κατσάνος), Δήμητσας(68' Καραχρήστος) , Φελέκης, Πανής, Κουτρομάνης, Αντωνίου, Δήμος

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαϊνάς) : Αλέξης, Μπουκουβάλας, Γκόκας, Κωστανίκος (57' Τζουβάνος Χ.), Λάκκας, Γεωργίου, Παππάς (65' Βούβαλης), Τσόλης, Τζουβάνος, Κυριαζής Γ. (82' Κυριαζής Ν.), Καραμούτσος