Νίκησε τα Ρακούν και αποσπάστηκε στη βαθμολογία η Ολυμπιάδα

Σε ένα παιχνίδι με βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Ολυμπιάδα επικράτησε των Ρακούν και ξέφυγε στο +3.

Σε ένα ματς με το χαρακτήρα ντέρμπι, καθώς πριν από τη διεξαγωγή του οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες, η Ολυμπιάδα επικράτησε των Ρακούν, με 3-1 και αποσπάστηκε στη βαθμολογία. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 4ο λεπτό με το φάουλ του Παπαγιάννη να μπλοκάρει ο Μαλαμής, ενώ ίδια κατάληξη είχε το σουτ που επιχείρησε και πάλι ο Παπαγιάννης τρία λεπτά αργότερα. Στο 12ο λεπτό, ο Τσιρώνης για τους φιλοξενούμενους είχε επικίνδυνο σουτ που έβγαλε ο Κουρκούτας, ενώ στο 21ο λεπτό, η κεφαλιά του Κατσάνου για την Ολυμπιάδα έφυγε λίγο άουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα δυνατό τετράλεπτο, παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων, αρχής γενομένης από το 24ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Παπασπύρου, ο Τσόλης με κεφαλιά, έγραψε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, ο Παπαγιάννης με ωραία εκτέλεση φάουλ, έγραψε το 2-0, με τα Ρακούν μετά τα δύο γκολ που δέχτηκαν να προσπαθούν να βγάλουν αντίδραση, έχοντας μια επικίνδυνη κεφαλιά του Θεοδωρή, στο 35' που έφυγε λίγο άουτ. Η τελευταία φάση στο πρώτο μέρος ανήκε και πάλι στα Ρακούν, με το σουτ του Μερκάι να "σπάει" στα σώματα για να μπλοκάρει ο Κουρκούτας.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ, και στο 50ο λεπτό, είχαν σημαντική ευκαιρία με τον Πανέτα να σουτάρει λίγο άουτ, ενώ η Ολυμπιάδα στο 55ο λεπτό, έφτασε κοντά στο να κλειδώσει τη νίκη της, με το σουτ του Δημητρίου όμως να περνά δίπλα από την εστία. Στο 60ο λεπτό, ο Ράικος προειδοποίησε, όμως το σουτ του άλλαξε πορεία και πέρασε εκτός εστίας, για να φτάσουμε στο 65ο λεπτό, όταν τα Ρακούν ξαναμπήκαν στο ματς, με το Ράικο με ωραία κεφαλιά μετά από σέντρα του Πανέτα, να γράφει το 2-1. Τα Ρακούν προσπάθησαν να φτάσουν στην ανατροπή, και στο 77ο λεπτό, είχαν ένα πολύ καλό σουτ του Τσιρώνη που έφυγε λίγο πάνω από την εστία, με την Ολυμπιάδα να τελειώνει το ματς, στο 85ο λεπτό, όταν ο Βασιλάκης βρήκε ωραία στην περιοχή τον Κατσάνο και εκείνος τελείωσε σωστά τη φάση, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1. Οι φιλοξενούμενοι που στα εναπομείναντα λεπτά αγωνίστηκα με παίχτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Θεοδωρή, προσπάθησαν να δώσουν ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά, όμως το σουτ του Ράικου, μετά από πολύ ωραία ομαδική προσπάθεια, έφυγε λίγο άουτ, και το 3-1 παρέμεινε.

Διαιτητής : Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Βαρέλης Βασίλης

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Μαργώνης) : Κουρκούτας, Νίκας, Αθανασίου, Κώστας, Ζιώρης, Παπαγιάννης, Τσόλης, Δημητρίου, Παπασπύρου (65' Γεωργόπουλος), Βασιλάκης, Κατσάνος

ΑΣ Ρακούν (Καρέζος) : Μαλαμής, Κοντογιάννης, Μπούκας, Ψωράκης, Ράικος, Μερκάι (76' Σκαλτσώνης), Μπαλτζώης, Θεοδωρής, Λαυδαριάς, Τσιρώνης, Πανέτας