Προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά ΜΙΝΙ 2005 ο Πύρρος

Μεγάλη πρόκριση για την ομάδα Μίνι 2005 του Πύρρου, η οποία στον χθεσινό ημιτελικό νίκησε με σκορ 60-57 στο ΔΑΚ Αγρινίου τον ΓΣ Χαρίλαο Τρικούπη.

Η αρτινή ομάδα ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και ανάγκασε τους αντιπάλους της να κυνηγάνε το σκορ από νωρίς. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Πύρρο να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 29-24. Στη τρίτη περίοδο η τυπικά φιλοξενούμενη ομάδα του Πύρρου, ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά, η οποία έφτασε έως και το +10 (49-39) με τη λήξη της τρίτης περιόδου και όλα έδειχναν ότι η τελευταία περίοδος θα είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Όμως οι τυπικά γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία 6' του παιχνιδιού και με συνεχόμενα τρίποντα του Παγούρα, μείωσαν τη διαφορά στους τρεις πόντους (60-57), με 20'' να απομένουν και τη κατοχή της μπάλας δικιά τους. Η επίθεση όμως της ομάδας του Μεσολογγίου ήταν άστοχη και η αρτινή ομάδα ήταν αυτή που πήρε την πρόκριση στον τελικό του τουρνουά Μίνι 2005 της ΕΣΚΑΒΔΕ, όπου θα αντιμετωπίσει (18 ή 19/5) σε ουδέτερο γήπεδο τον ΑΓΣ Ιωαννίνων.

Διαιτητές: Καββαδάς - Εδιαρόγλου

Δεκάλεπτα: 13-18, 29-24, 48-39, 60-57

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Τσαβαλάς, Γκούντας, Παπακίτσος, Τζαρής, Χαλάστρας, Σακκάς Ρ., Τράμπας, Παπαρούνης, Πατέντας, Ρίζος, Σπυροπαππάς, Σκορδής, Σακκάς Α., Φούκας, Θεοδωρής, Τσιμπερλένιος, Γόγλης

ΓΣ. Χαρ. Τρικούπης Μεσολογγίου (Αραμπατζάνης): Κέκελος 4, Διαμαντόπουλος Ν. 6, Λιάπης, Φραίμης 19, Παγούρας 20(4), Γαρδίκης, Ντέκας, Τσώλος 3, Παπανικολάου, Διαμαντόπουλος Θ. 4, Πρεμέτης, Καλλιανέζος