Νίκησε εύκολα τους Φιλέλληνες η ελλιπέστατη Μέλισσα (pics)

Παρά το γεγονός πως αγωνίστηκε με 10 παίχτες στο δεύτερο μέρος, λόγω απουσιών, η Μέλισσα επικράτησε των Φιλελλήνων, με 3-0.

Σε ένα ματς ειδικών συνθηκών, η Μέλισσα, που ξεκίνησε το ματς με 11 παίκτες και δύο τερματοφύλακες, και έπαιξε για περισσότερα από 50 λεπτά με 10, λόγω τραυματισμού του Θεοδώρου, κατάφερε να επικρατήσει των Φιλελλήνων, με 3-0. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 16ο λεπτό, με ένα σουτ του Θεοδώρου που έφυγε άουτ, ενώ και στο 23', ο Αβράμης βρέθηκε σε καλή θέση όμως σούταρε χλιαρά. Στο 27', ο Σιαπάτης έβγαλε με τα πόδια το σουτ του Β. Κακοχρήστου, για να ανοίξει το σκορ, στο 29ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσίκου, ο Θεοδώρου πήρε την κεφαλιά, ο Σιαπάτης έδιωξε, και ο Αβράμης στην επαναφορά με προβολή έγραψε το 1-0. Στο 31ο λεπτό, ο Β. Κακοχρήστος είχε ένα άστοχο σουτ, ενώ για τους Φιλέλληνες που δεν απείλησαν στο πρώτο μέρος, ο Τσάκαλος, είχε ένα σουτ, μετά από φάουλ του Σφήκα, που έφυγε άουτ.

Η Μέλισσα στο δεύτερο μέρος, αν και με παίκτη λιγότερο, με ένα εκρηκτικό ξεκίνημα, όπου χτύπησε στην κόντρα επίθεση, κατάφερε να βρει δύο γκολ μέσα στο πρώτο πεντάλεπτο, και να καθαρίσει το ματς. Στο 47ο λεπτό, ο Μ. Κακοχρήστος έκλεψε και μοίρασε στον Αβράμη, που στο σωστό χρόνο έσπασε για το Β. Κακοχρήστο, που τελείωσε τη φάση, γράφοντας το 2-0. Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι Φιλέλληνες, οι νεαροί της Μέλισσας έφτασαν στο 3-0, στο 50ο λεπτό, όταν ο Τσίκος έβγαλε στο Σιατή στον κενό χώρο, και εκείνος πλάσαρε εύστοχα το Σιαπάτη, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς, όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν σε ένα γκολ. Στο 75ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τάγκας πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ στο 82ο λεπτό, ο Δ. Κώτσης σούταρε δυνατά, όμως ο Γκομπερνάτ με εξαιρετική επέμβαση κράτησε το "μηδέν" για την εστία του. Πλέον η Μέλισσα, ανασυντάσσεται με ηρεμία, μετά τη σημερινή νίκη, και περιμένει την επιστροφή των πάρα πολλών παικτών που απουσίαζαν κυρίως λόγω τραυματισμών.

Διαιτητής : Σιατής Κων/νος  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Καραγιάννης Θοδωρής

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Γκουμπερνάτ, Χούσος, Ραπούσι, Πολύζος, Σταμούλης, Τσίκος, Κακοχρήστος Μ., Σιατής, Αβράμης, Θεοδώρου, Κακοχρήστος Β.

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Σιαπάτης, Ξανθός, Γούλας, Χριστοδούλου, Τάγκας, Τσέτσος, Κώτσης Α., Σφήκας, Ευθυμίου (74' Κώστας), Τσάκαλος, Κώτσης Δ.