Νέα βαριά ήττα με 0-3 για την ΑΕΞ (pics)

Δεν κατάφερε να πάρει κάτι, ούτε από το ματς με τον Αστέρα Πετριτή, η ΑΕΞ, γνωρίζοντας την ήττα με 0-3.

Παρά το γεγονός πως πάλεψε το παιχνίδι και είχε τις ευκαιρίες της, η ΑΕ Ξηροβουνίου δεν κατάφερε να σκοράρει, σε αντίθεση με τον Αστέρα, που βρήκε δίχτυα τρεις φορές, φτάνοντας σε μια σχετικά εύκολη εκτός έδρας επικράτηση, με 0-3. Πλέον οι ελπίδες της ΑΕΞ έχουν εξανεμιστεί, αφού παρά το γεγονός πως παλεύει τα περισσότερα ματς, δε δείχνει πως μπορεί να αντεπεξέλθει στο επίπεδο των μπαράζ ανόδου. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν μόλις στο 2ο λεπτό να πάρουν κεφάλι στο σκορ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γεωργοπάλη, στο δεύτερο δοκάρι, ο Μεντής πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπαχαρίση, για το 0-1. Η ΑΕΞ προσπάθησε να ισορροπήσει και στο 10ο λεπτό, είχε σημαντική ευκαιρία, όταν μετά από σέντρα του Γκαρτζώνη, ο Τσαρακλημάνης πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, όμως πλάσαρε λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Αστέρας απείλησε με δεύτερο γκολ, όταν ο Γραικός έφυγε στον κενό χώρο, όμως ο Παπαχαρίσης τον έκλεισε καλά και το νίκησε, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, σέντρα σουτ του Γραικού, πέρασε λίγο άουτ. Στο 32ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ σε καλό σημείο, όμως η εκτέλεση του Ασπροποταμίτη έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στην επανάληψη, η ΑΕΞ προσπάθησε από νωρίς να βρει το γκολ της ισοφάρισης, όμως στο 51ο λεπτό, το σουτ του Γρηγορίου σταμάτησε στον Πισιάνη. Δύο λεπτά αργότερα μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα επίθεση, και ο Θηραίος μετά από ωραία ενέργεια, έπιασε άπιαστο σουτ στην απέναντι γωνία, γράφοντας το 0-2 για την ομάδα του, που με εξαιρετική αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια, πήρε σαφές προβάδισμα νίκης. Στο 58ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά σε τρίτο γκολ, όμως ο Γούναρης που βρέθηκε φάτσα με τον Παπαχαρίση, νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της ΑΕΞ, που έβγαλε σε κόρνερ με γροθιές. Δύο λεπτά αργότερα, ο Γρηγορίου έφυγε κάθετα προς την εστία του Αστέρα, όμως ο Πισιάνης εκμεταλλεύτηκε το ανοιχτό κοντρόλ του και έδιωξε πλάγια. Στο 74ο λεπτό, ο Αστέρας τελείωσε το παιχνίδι, όταν κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μάμαλος, διαμορφώνοντας το 0-3. Η ΑΕΞ προσπάθησε έστω να σημειώσει το γκολ της τιμής, όμως σε δύο περιπτώσεις ο κορυφαίος της ΑΕΞ, Γρηγορίου, και σε μία ο Χ. Κίτσιος είδαν τον Πισιάνη να παραχωρεί κόρνερ. Στο 81ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά και σε τέταρτο γκολ, όταν ο Θηραίος βγήκε σε θέση τετ α τετ απέναντι στον Παπαχαρίση, που όμως το νίκησε με τα πόδια. Το τελευταίο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, με τους Κερκυραίους να φεύγουν με ένα σημαντικό "διπλό" από την Άρτα.

Γκολ : Μεντής 2', Θηραίος 53', Μάμαλος (πεν.) 74'

Διαιτητής: Πέτσας (Τρικάλων)  Βοηθοί: Μπάλλας (Τρικάλων) - Αλεξόπουλος (Τρικάλων)  Παρατηρητής: Τσιάκος (Θεσπρωτίας)

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς Β.) : Παπαχαρίσης, Κίτσιος Χ., Κίτσιος Γ., Γκαρτζώνης (53' λ.τρ. Δόσης - 65' λ.τρ. Μήτσος), Κοσταντίνι, Θεοδωρής, Παππάς, Ασπροποταμίτης (65' Τσόλης), Τσαρακλημάνης (89' Καραμούτσος), Γρύλλης, Γρηγορίου

Αστέρας Πετριτή (Σφακιανάκης) : Πισιάνης, Μεντής, Πολύζος (46΄ λ.τρ. Γούναρης), Γεωργοπάλης, Νάστο (27΄ λ.τρ. Νάστο), Γαρδικιώτης, Μάμαλος, Καλισπεράτης (84' Νικομάνης), Σκουλαρίκης (84' Λέσσης), Γραικός, Θηραίος