Νίκησε δύσκολα την ΑΕΚΠ ο Παναγροτικός και έμεινε 4ος

Παρά τις πολλές του ευκαιρίες, ο Παναγροτικός επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚΠ, και έμεινε στην 4η θέση.

Στην 4η θέση παραμένει ο Παναγροτικός μετά τη νίκη του επί της ΑΕΚΠ, με 1-0, χάρη σε ένα γκολ του Λ. Γεωργάρα, με τους γηπεδούχους να έχουν πολλές ευκαιρίες αλλά και δοκάρια, και περιμένει το αυριανό ματς του Αίαντα για να δει τη βαθμολογική του θέση με το πέρας της αγωνιστικής. Ο Παναγροτικός έκανε το καθήκον του και πήρε το ευκολότερο από τα παιχνίδια που του απέμεναν, καθώς στα τρία τελευταία ματς αντιμετωπίζει Δόξα, Ανέζα και Αίαντα Ράχης. κάτι που κάνει το έργο του να μπει στα μπαράζ πολύ απαιτητικό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές φάσεις για γκολ, με πρώτη μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μένα που απέκρουσε ο Σταύρου και στο 18ο λεπτό είχαν σουτ του Μπάλλια από καλή θέση, που έφυγε ψηλά άουτ, και ένα λεπτό μετά, νέο σουτ του Λ. Γεωργάρα που έφυγε λίγο έξω με την ΑΕΚΠ να έχει σουτ του Μπέλλου στο 22', που έφυγε πλάγια άουτ. Στο 25ο λεπτό, ο Παππάς βρέθηκε σε καλή θέση, όμως σούταρε παράλληλα με την εστία, για να φτάσουμε στο 29ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπασιάκου και σύγχυση στην άμυνα της ΑΕΚΠ, η μπάλα έφτασε στο Λ. Γεωργάρα, που με πολύ ωραίο σουτ με το δεξί, από το ύψος της περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0. Στο 37ο λεπτό, ο Μένα έκανε θαυμάσια ατομική ενέργεια, όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ, μετά το σουτ που επιχείρησε, με το 1-0 να παραμένει μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, ο Σερέτης είχε ένα καλό φάουλ στο 50ο λεπτό για να ισοφαρίσει, με τον Καρβούνη να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ, με τον Παναγροτικό στη συνέχει να έχει σωρεία ευκαιριών να σκοράρει, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στις σημαντικότερες φάσεις των γηπεδούχων στο δεύτερο μέρος, ξεχώρισε το πλασέ του Κοντοδήμα απο προφανή θέση για γκολ, στο 57ο λεπτό, που έφυγε άουτ, καθώς και η προσπάθεια του Τσάτσου, μετά από κόντρα, που σταμάτησαν στη γραμμή οι αμυντικοί. Στο τελευταίο τέταρτο, οι γηπεδούχοι πίεσαν για ένα γκολ, που θα κλείδωσε το ματς, όμως το σουτ του Τσάτσου στο 76ο λεπτό βρήκε το κάθετο δοκάρι και έφυγε άουτ, ενώ το σουτ του Λ. Γεωργάρα στο 81' έγλειψε το οριζόντιο δοκάρι. Οι τελικές του Παναγροτικού ήταν συνεχείς, όμως το σκορ μέχρι το τέλος δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους ωστόσο, να παίρνουν το ροζ φύλλο και να προετοιμάζονται για το δύσκολο κλείσιμο της σεζόν.

Διαιτητής : Σιαμέτης Αλ. (Ηπείρου) Βοηθοί : Γατσόμαλος Β. (Ηπείρου)- Γεωργίου Α. (Ηπείρου)

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Πουλιάνος) : Καρβούνης (75' Τσουμπασίδης), Μπασιάκος, Μπότσαρης, Γεωργάρας Θ., Νταλάκας, Παππάς Φ. (55' Ζαρκαδούλας), Μπάλλιας, Κοντοδήμας (75' Γεωργάρας Κ.), Μένα (75' Νάκος), Γεωργάρας Λ., Παππάς Θ. (70' Τσάτσος)

ΑΕ Κιρκιζατων Πλησιών (Κωνσταντινίδης) : Σταύρου (65' Πήλιος), Σκαλτσογιάννης (65' Βούλγαρης), Δοσούλας, Σιαφάκας, Μαρέτας, Ντούλας, Χασκής (55' Μπασδέκης), Πλούμπης, Μπέλλος, Κοντός, Σερέτης