Νίκησαν το Σκουφά και "έβαλαν φωτιά" στην 4άδα οι Άγιοι

Χάρη σε δύο γκολ του Σακκά, οι Άγιοι Ανάργυροι επικράτησαν του Σκουφά και έπιασαν τον Παναγροτικό στην 4η θέση.

Στο ματς που έκλεινε το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής της Α' ΕΠΣΑ, οι Άγιοι Ανάργυροι επικράτησαν του Σκουφά Κομποτίου, με 2-0, χάρη σε δύο τέρματα του Σακκά, ένα σε κάθε ημίχρονο. Με τη νίκη αυτή, οι γηπεδούχοι έβαλαν φωτιά στην πρώτη τετράδα, όπου μαζί με τον Παναγροτικό και τον Αίαντα Ράχης, διεκδικούν δύο εισιτήρια για τα μπαράζ (σε περίπτωση που διεξαχθούν), με πολύ ενδιαφέροντα ματς να αναμένονται μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας του Πρωταθλήματος. Ο Σκουφάς ήταν επικίνδυνος επιθετικά και είχε σοβαρές ευκαιρίες για να πάρει κάτι από το ματς, όμως ήταν αναποτελεσματικός στην τελική προσπάθεια. Στο 5ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Π. Κασελούρης πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ στο 10ο λεπτό, ο Φ. Παπανδρέου έκανε ωραία ατομική ενέργεια και βρέθηκε σε θέση τετ α τετ από πλάγια, όμως το πλασέ του έφυγε μόλις άουτ. Τη μεγαλύτερη ευκαιρία του, ο Σκουφάς την έχασε στο 16ο λεπτό, όταν ο Φ. Παπανδρέου κέρδισε πέναλτι από τον Κοσταντίνι, όμως ο Μαλτέζος που ανέλαβε να εκτελέσει, νικήθηκε από τον Παππά. Η φάση αυτή έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους, που πήραν μέτρα στο γήπεδο, και αφού απείλησαν στο 34' με επικίνδυνη απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Δήμου που έδιωξε δύσκολα ο Βατούγιος, άνοιξαν το σκορ στο 41ο λεπτό, όταν μετά από σύγχυση στην άμυνα του Κομποτίου, η μπάλα στρώθηκε στο Σακκά, που σκόραρε για το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, ο Σακκάς και πάλι έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ, όμως το σουτ που επιχείρησε μετά από το 1-2 που έπαιξε με το Δόση, έφυγε λίγο δίπλα από την εστία.

Στην επανάληψη, ο Σκουφάς μπήκε και πάλι καλά στο γήπεδο, και είχε νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία για γκολ, όταν ο Μαλτέζος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως το τελείωμά του δεν ήταν καλό και η μπάλα έφυγε ψηλά. Οι  Αγ. Ανάργυροι πήραν την μπάλα και προσπάθησαν να βρουν κάποιο γκολ για να κλειδώσουν τη νίκη τους, με το Δημουλά, στο 65ο λεπτό να έχει καλό σουτ, που έδιωξε δύσκολα ο Βατούγιος, ενώ στο 72ο λεπτό, μετά από ωραίο σπάσιμο του Τζελιλάι, το σουτ του Καζναφέρη από το ύψος της περιοχής, έφυγε άουτ. Τελικά, φτάσαμε στο 80ο λεπτό, όταν ο Σακκάς άλλαξε την μπάλα με τον Καζναφέρη, και εκτέλεσε από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, για δεύτερη φορά, και διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Στον υπολειπόμενο χρόνο, ο Σκουφάς δεν μπόρεσε να αλλάξει κάτι, σε ένα μέτριο σε γενικές γραμμές ματς, σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Πολύζος Κώστας - Νικολάου Βαγγέλης

ΑΟ Αγ. Αναργύρων (Καλιαρντάς) : Παππάς, Κανταρέλης (46' Μακρής), Γιαννούλης, Δημουλάς, Σαγάνης, Δήμος, Σακκάς Ν., Θανάσης (46' Παπαδόπουλος), Δόσης (70' Τζελιλάι), Μπαλαδήμας, Κοσταντίνι (64' Καζναφέρης)

Σκουφάς Κομποτίου (Μαγκάκης) : Βατούγιος, Καραδήμας (46' Στράτος), Κώτσης, Κασελούρης Κ., Κασελούρης Π., Δήμος, Παπανδρέου Χ., Μασκλαβάνος, Παπανδρέου Φ., Μαλτέζος, Χαβέλας (70' Τσούμαλης)