Νίκη κόντρα στην ΑΕ Ραδοβυζίων για τη Νέα Αναγέννηση Αρταίων

Παρά το ότι η ΑΕΡ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, η Νέα Αναγέννηση Αρταίων βρήκε ακόμη δύο γκολ, φτάνοντας στο ευρύ 4-1.

Μέχρι το 75ο λεπτό το παιχνίδι ανάμεσα στη Νέα Αναγέννηση Αρταίων και την ΑΕ Ραδοβυζίων είχε ενδιαφέρον, με τους γηπεδούχους όμως κάπου εκεί με δύο γκολ να τελειώνουν την υπόθεση νίκη και να διατηρούν τη διαφορά τους σταθερά στο +7 από τους διώκτες τους. Στο 6ο λεπτό, ο Βλάχας σούταρε με τον Πέτσα να διώχνει στη γωνιά του, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Τζαλοκώστας πήρε τη σκαστή κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τρία λεπτά μετά, νέο σουτ αυτή τη φορά από τον Παππά μπλόκαρε ο Πέτσας, ενώ στο 15' στην πρώτη τους φάση οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα σουτ με το Φελέκη που σταμάτησε στο Γιώργο Ντεκούλη. Στο 20ο λεπτό, ο Ντεκούλης και πάλι έδιωξε με γροθιές σε κόρνερ, με το Φελέκη να κάνει ψηλοκρεμαστό σουτ και τους αμυντικούς να διώχνουν, ενώ πέντε λεπτά μετά, από φάουλ του Δήμου η μπάλα έφτασε στο Ζαχάρη που όμως νικήθηκε από τον Ντεκούλη. Στο ημίωρο ο Τζαλοκώστας προειδοποίησε με τον Πέτσα να το νικά, κάτι που δε συνέβη και πέντε λεπτά μετά, όταν ο Βλάχας τον έβγαλε τετ α τετ, και ο φορ της Νέας Αναγέννησης πλάσαρε ψύχραιμα, γράφοντας το 1-0. Ο ίδιος παίκτης έφτασε κοντά στο 2-0, πέντε λεπτά αργότερα, όμως το σουτ του έφυγε ψηλά, για να φτάσουμε σο 44', όταν ο Πέτσας έδιωξε παράλληλη σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Παππά που με προσποίηση και πλασέ, έγραψε το 2-0.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν γρήγορα στο παιχνίδι, και συγκεκριμένα στο 53ο λεπτό, με το Σταμούλη να εκτελεί εξαιρετικά απευθείας φάουλ, λίγο έξω από την περιοχή, μην αφήνοντας περιθώρια στον Ντεκούλη, και γράφοντας το 2-1. Λίγο αργότερα μάλιστα, ο Δήμος λίγο έλειψε να πετύχει την ανατροπή, όταν βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, όμως άργησε να πλασάρει και ο Ντεκούλης καθάρισε τη φάση. Οι γηπεδούχοι τελικά, καθάρισαν τη νίκη στο 75ο λεπτό, όταν ο Τζαλοκώστας εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της αντίπαλης άμυνας σε μπροστινή μπαλιά, και με κοντινό σουτ έγραψε το 3-1. Το τελικό σκορ, διαμόρφωσε πέντε λεπτά αργότερα, ο Κόνιαρης, με σουτ με τον Πέτσα να μην κάνει καλή εκτίμηση της φάσης.

Στο ημίχρονο του αγώνα, ο πρόεδρος της Νέας Αναγέννησης Αρταίων, κος Λαμπράκης, δήλωσε στο artagoal.gr : "Οι δύο ομάδες παίζουν με δύναμη και ήθος σε ένα κακό αγωνιστικό χώρο, καλύτερο όμως από αυτόν του εθνικού σταδίου. Ευτυχώς δεν έχουμε  τραυματισμούς. Ευχαριστούμε την ΕΠΣΑ για την παραχώρηση του γηπέδου μόνον που το πρόβλημα δεν λύνεται κατ' αυτό τον τρόπο αντίθετα το αναδεικνύει. Είναι ανάγκη και πρέπει να συντονίσουμε όλοι τις προσπάθειές μας για καλύτερους αγωνιστικούς χώρους, διότι σχεδόν όλα τα γήπεδα που αγωνίζονται οι ποδοσφαιριστές όλων των σωματείων Α και Β ΕΠΣ Άρτας μετά από βροχή γίνονται επικίνδυνα για τα παιδιά που την επομένη θα πρέπει να παρακολουθήσουν σχολείο ή να εργαστούν. Η ΕΠΣΑ γνωρίζει το πρόβλημα και κινείται για τη λύση του όπως και οι εμπλεκόμενοι Δήμοι και ως σωματείο το αναγνωρίζουμε. Το σωματείο μας αντί της συμμετοχής του στο συλλαλητήριο της Αθήνας που δεν πραγματοποίησε, λόγω της αγωνιστικής μας υποχρέωσης, αποφάσισε την κατασκευή και ανάρτηση του πανό (φωτο) που είδατε στο γήπεδο με σκοπό, ακομμάτιστα, να απευθύνουμε προς κάθε κατεύθυνση ένα ακόμη μήνυμα. Η ανάγκη να ομονοήσουμε όλοι για το καλύτερο της πατρίδας μας. Εύχομαι να έχει επιτυχή κατάληξη το συλλαλητήριο της Αθήνας και μετά από αυτό να υπάρξει η πλέον ευτυχής έκβαση και για την διαπραγματευτική πολιτική της χώρας μας χωρίς να γονατίζει το εθνικό μας φρόνημα. Η Μακεδόνια μας ήταν, είναι και θα είναι Ελληνική."

Διαιτητής : Φάντης Παναγιώτης  Βοηθοί : Γεωργούλας Βαλάντης - Πολύζος Κων/νος

Νέα Αναγέννηση Αρταίων 2016 (Γούσης) : Ντεκούλης Γ., Τριαντάφυλλος (77' Ρώσσος), Σακκάς (64' Γεωργακόπουλος), Δερβίλης, Μπούντζας, Στέργιος, Παππάς, Δεληκούρας, Νίκαρης (77' Τσαμπάς), Βλάχας (55' Κόνιαρης), Τζαλοκώστας

ΑΕ Ραδοβυζίων (Γεωργίου) : Πέτσας, Βαρδής, Δήμος Θ., Μακρής, Σταμούλης, Φλώρος, Φελέκης (82' Δήμος Γ.), Ζαχάρης, Δήμος Π., Λιόλιος (77' Καμζέλης), Παππάς