Η ΑΕ Σελλάδων έκανε τη μεγάλη έκπληξη απέναντι στους Αγ. Αναργύρους

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα με 3-1 επί των Αγ. Αναργύρων!

Η πολύ νεανική ομάδα των Σελλάδων έκανε την έκπληξη στο τελευταίο παιχνίδι της για το α' γύρο του πρωταθλήματος της Β' κατηγορίας, επικρατώντας με 3-1 και μάλιστα με ανατροπή, επί των Αγ. Αναργύρων που ήθελαν μόνο νίκη για να παραμείνουν κοντά στον πρωτοπόρο Αία Ράχης. Στο α' ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή και κατάφεραν να προηγηθούν στο 15ο λεπτό, όταν έπειτα από γέμισμα και σύγκρουση τερματοφύλακα και αμυντικού, ο Ζαχάρης το εκμεταλλεύτηκε και έκανε το 0-1, όμως στη συνέχεια δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια άλλη αξιόλογη ευκαιρία.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να τελειώσουν την υπόθεση νίκη στο 48ο λεπτό, καθώς κέρδισαν πέναλτι, όμως ο Σιαπλαούρας από την άσπρη βούλα έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στο 1-1 στο 53ο λεπτό, όταν από δυνατή εκτέλεση φάουλ του Λάκκα, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και τελευταία στο Ν. Σακκά που είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του. Στη συνέχεια και όσο περνούσε η ώρα, οι παίχτες των Αγ. Αναργύρων ανέβαιναν όλο και πιο ψηλά στην προσπάθεια τους να πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα, με τους γηπεδούχους που χτυπούσαν στην κόντρα, να καταφέρουν σε μία από αυτές στο 84ο λεπτό, να σκοράρουν και να κάνουν το 2-1, ύστερα από ατομική προσπάθεια του Λάκκα που απέφυγε τρεις αντιπάλους και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Μάλιστα, τέσσερα λεπτά αργότερα, σε νέα αντεπίθεση και με τον Λαχανά εκτελεστή, οι Σελλάδες έφτασαν στο 3-1, παίρνοντας μία σπουδαία νίκη που την κάνει ακόμα πιο σημαντική η αξία του αντιπάλου.

Διαιτητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Πολύζος Κωνσταντίνος - Πανάγος Άγγελος

ΑΕ Σελλάδων (Χρήστου): Μακρής, Παπαγεωργίου, Σιαφάκας (Κολοβός), Παπαδημητρίου, Μπουζάνης, Λάκκας, Ντούλας, Λαχανάς, Μπέκας (Τσιρογιάννης), Βίτσιος, Γκίκας

ΑΟ Αγ. Αναργύρων: Παππάς, Μακρής, Σιαπλαούρας, Κόνιαρης, Τζίμας (46' Σακκάς Κ.), Κακάβας, Κάτσινος, Πλακούτσης, Γεωργούλας, Σακκάς Ν., Ζαχάρης (83' Κανταρέλης)