Σημαντικό διπλό για τον Δία στην Ανέζα

Νίκη παραμονής από τον Δία Κωστακιών.

Ένα πολύ σημαντικό τρίποντο πήρε ο Δίας Κωστακιών, που επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 επί του ΠΑΣ Ανέζα, και αποσπάστηκε έτσι 7 βαθμούς από τους γηπεδούχους που παραμένουν σε δύσκολη βαθμολογική θέση, ειδικά αν η Αναγέννηση δεν καταφέρει να παραμείνει στη Γ' Εθνική.

Ο Δίας ξεκίνησε ιδανικά το ματς και προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Μπολιεράκη με κούρσα από το κέντρο να φτάνει απέναντι στον Βλ. Ρώσσιο, που τον πλάσαρε εύστοχα για το 0-1, με τον ίδιο παίχτη να έχει ένα ακόμα καλό σουτ που πέρασε άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να τελειώσουν το ματς από νωρίς, όταν από εκτέλεση κόρνερ, ο Γιάννενας με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι. Οι παίχτες του ΠΑΣ απάντησαν στο 14ο λεπτό, με τον Θ. Παππά να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ να ισοφαρίζει σε 1-1. Επόμενη καλή στιγμή, στο 40', με τον Κόξια να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ και τον Βλ. Ρώσσιο να το νικά, σε μία φάση που όμως ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ τραυματίστηκε στο γόνατο, με τον Βαγγέλη Νίκου να φορά τα γάντια και να τον αντικαθιστά για τη συνέχεια του παιχνιδιού, με τις ευχές όλων να μην είναι κάτι που θα τον αφήσει για καιρό εκτός γηπέδων.

Στην επανάληψη, ο Δίας κατάφερε με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά, να "καθαρίσει" το ματς και να φτάσει στη νίκη. Συγκεκριμένα, στο 70ο λεπτό, ο Κανελλόπουλος με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι για το 1-2, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Μίκροβας έφυγε στην αντεπίθεση και αφού πέρασε και τον Νίκου, έστειλε τη μπάλα στην κενή εστία για το 1-3.

Διαιτητής: Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί: Αλευρή Κωνσταντίνα - Νικολάου Βαγγέλης

ΠΑΣ Ανέζα (Παπαγεωργίου): Ρώσσιος Β. (42' λ.τρ. Χουλιάρας Β.), Σκορίλας, Νίκου, Μυτικιώτης, Παππάς Φ., Καραμέτσος, Παππάς Θ., Ρώσσιος Ε., Παππάς Α., Γκανάρας, Χουλιάρας Κ.

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης): Γκουσαίλα, Δοσούλας Κ. (82' Σίμος), Καρακώστας, Κανελλόπουλος, Παραλίκας, Στέργιος (39' Βασιλάκης), Ζαφείρης, Μίκροβας, Κόξιας, Μπολιεράκης, Γιάννενας