Νίκη της Δόξας επί του Σκουφά στο ντέρμπι της αγωνιστικής

Στο ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής, η Δόξα ήταν ανώτερη του Σκουφά, και δίκαια επικράτησε με 2-0.

Έχει πάρει τον αέρα του Σκουφά η Δόξα, αφού μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου, και σήμερα για την 1η αγωνιστική της Α' ΕΠΣΑ, ήταν ανώτερη και έφτασε δίκαια στο τελικό 2-0. Ο Σκουφάς από την άλλη, δε δικαιολόγησε το όνομά του, μην παρουσιάζοντας το καλύτερο πρόσωπο και μένοντας την περισσότερη ώρα σε παθητικό ρόλο στο ματς. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 25ο λεπτό, ευτύχησαν να προηγηθούν, όταν ο Μπελής ανέτρεψε τον Πατσαβούρα, και ο Σιλιόγκας από την άσπρη βούλα του πέναλτι, έγραψε το 1-0 για την ομάδα του. Στο πρώτο μέρος, δε σημειώθηκε κάποια σοβαρή φάση μπροστά στις δύο εστίες, με το Σκουφά να μην μπορεί να βγει με αξιώσεις στην επίθεση.

Στο δεύτερο μέρος, η Δόξα και πάλι πατούσε καλύτερα, και στο 59ο λεπτό, έπειτα από συνεχή κόρνερ του Ασπροποταμίτη, σε ένα από αυτά, ο Τσιγαρίδας πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της πρώην ομάδας του, γράφοντας το 2-0. Η Δόξα είχε 2-3 ακόμη καλές στιγμές να διευρύνει το προβάδισμά της με τους Σιλιόγκα, Καλόγηρο και Βασιλάκη χωρίς όμως να τα καταφέρει, ενώ ο Σκουφάς από την μεριά του είχε μια καλή κεφαλιά του Βερλέκη για να ξαναμπεί στο ματς, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με το 2-0 να παραμένει μέχρι τέλους. Περισσότερα για το παιχνίδι, αργότερα στα στιγμιότυπα του artagoal.gr με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του ματς.

Διαιτητής : Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Μεσίτι Γιάννης

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Βελαέτης (68' Παχής), Τσιγαρίδας, Αράπης, Κάλλιας, Τυρολόγος, Πατσαβούρας, Καλόγηρος (85' Στασινούλας), Θανάσης (67' Τομουτζόγλου), Ασπροποταμίτης (65' Βασιλάκης), Σιλιόγκας

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας) : Παπαχαρίσης, Παπαγιάννης, Μπελής, Μαλτέζος (70' Καρντάσι), Τζιότζιος, Θεοδωρής, Γκαρτζώνης (60' Τζελιλάι), Τάσσος, Αντωνίου, Κυριαζής (75' Κλάιντι), Βερλέκης

Για φωτορεπορτάζ του αγώνα, κάντε κλικ ΕΔΩ.