Νίκη-πρόκριση στους "4" για την ΑΕΞ

Με 0-2 επικράτησε της Μέλισσας η ΑΕ Ξηροβουνίου, και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Την πρόκριση για τα ημιτελικά του θεσμού του Κυπέλλου της ΕΠΣΑ, πήρε η ΑΕ Ξηροβουνίου, που επικράτησε με 0-2 της ελλιπούς για ένα ακόμα παιχνίδι Μέλισσας. Απουσίες, είχαν και οι φιλοξενούμενοι που αν και δεν έπιασαν τα στάνταρ απόδοσης των προηγούμενων αγώνων, έφτασαν στη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ, μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Χ. Κίτσιος έκανε το παράλληλο γύρισμα, και ο Τσόλης από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με προβολή, για το 0-1. Η ΑΕΞ βρήκε ακόμα δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα στο πρώτο μέρος, όμως τα γκολ ακυρώθηκαν ως οφσάιντ, ενώ η Μέλισσα φωνάζει για χέρι σε φάση στην περιοχή των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη, η ΑΕΞ κυκλοφόρησε την μπάλα και έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ, στο 54', με το σουτ του Μήτσου όμως να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Η Μέλισσα απείλησε στο 59', με τον Μπόλη να έχει απάντηση, για να τελειώσει το παιχνίδι στο 66ο λεπτό, ο Μήτσος, όταν έγραψε το 0-2 με κεφαλιά μέσα από την περιοχή, έπειτα από σέντρα του Ασπροποταμίτη. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν σε κάποιο γκολ, και αποχαιρέτησαν το θεσμό του Κυπέλλου.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Φάντης Δημήτρης

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Γκουμπερνάτ (78' Χούσος), Μπασιαδήμας, Τσόγκας, Σακκάς, Πολύζος, Τσίκος, Αβράμης, Κωσταδήμας, Δάσκαλος, Στασινούλας, Κότσιαλος

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς) : Μπόλης, Κίτσιος Χ., Νούτσος, Κίτσιος Γ., Μήτσος, Τσαρακλημάνης (82' Καραμούτσος), Ασπροποταμίτης, Γκαρτζώνης, Τσόλης (53' Παππάς Ν.), Δήμος Λ., Μπατίλας