Πολύτιμο τρίποντο για την Αναγέννηση

Πολύτιμη εκτός έδρας νίκη πήρε η Αναγέννηση που νίκησε τον Μακεδονικό με 1-3 σετ στη Θεσσαλονίκη.

Νικήτρια έφυγε χθες από τη Θεσσαλονίκη η Αναγέννηση που κέρδισε τον μαχητικό Μακεδονικό.

Στο 1ο σετ, οι Αρτινοί παρουσιάστηκαν χωρίς συγκέντρωση στο γήπεδο, κάνοντας πολλά λάθη σε όλους τους τομείς, κάτι που έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους που πήραν το σετ με 25-22.

Αντίθετη εικόνα στο 2ο σετ, με την Αναγέννηση να μπαίνει με διάθεση στο γήπεδο και να παίρνει γρήγορα κεφάλι στο σκορ, κερδίζοντας με 16-25.

Στο 3ο σετ, κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι. Ο Μακεδονικός μπήκε αποφασισμένος για τη νίκη και προηγείτο στο σετ με 19-12. Όμως εκεί η Αναγέννηση με καλό σέρβις και αποτελεσματικό μπλοκ, ''έκλεισε'' την ψαλίδα και ισοφάρισε σε 22-22. Στη συνέχεια το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, με την Αναγέννηση να το κερδίζει με 25-27, όντας πιο ψύχραιμη.

Στο 4ο σετ, η Αναγέννηση μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη. Με πολύ καλές άμυνες και αντεπιθέσεις κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των γηπεδούχων και να κατακτήσουν το σετ με 17-25.

Τα σετ (1-3): 25-22, 16-25, 25-27, 17-25

Αναγέννηση Άρτας (Λεμονίδης): Μπασούκας, Λαγός, Χαττάρι, Καραβασίλης, Χονδρός, Τσουμάνης, Νταλίπης (λ), Ταραμπίκος, Αθανασίου, Λαϊνάς, Τασηνίκος, Βρυώνης

ΑΣ Μακεδονικός (Γεωργιάδης): Τσακιρίδης, Καρασαρλίδης, Όσσας, Μάμαλης, Κουντουρέτης, Κουτσονίκας, Ρούστας, Μακρογιάννης, Αρτακιανός, Καλτσίδης, Τρούμπαλος, Ξένος (λ), Χαριτωνίδης (λ),

Αποτελέσματα 7η αγωνιστικής Α2 Ανδρών Β΄ Όμιλος (2ος Υποόμιλος)

ΑΠΣ Φθία - Πήγασος Πολίχνης   0-3 (20-25, 17-25, 16-25)
ΑΣ Μακεδονικός - Αναγέννηση Άρτας   1-3 (25-22, 16-25, 25-27, 17-25)
ΓΑΣ Αρχέλαος - ΑΜΣ Νέστωρ   0-3 (21-25, 21-25, 21,25)