Νίκη μισή άνοδος για τον Αχιλλέα

Με 3-1 επικράτησε της Ολυμπιάδας ο Αχιλλέας, και βρίσκεται μια ανάσα από την άνοδο στην Α' ΕΠΣΑ.

Δεύτερη νίκη μέσα σε λίγες μέρες κόντρα στην Αγία Παρασκευή πέτυχε ο Αχιλλέας Νεοχωρίου, και πλέον βρίσκεται με το ένα πόδι στο Α' τοπικό, αφού πρέπει να αυτοκτονήσει στα τελευταία δύο ματς για να χάσει την άνοδο. Στο 5ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα από το 0-1, όμως ο Γιώργος Δήμος με κεφαλιά σε σχεδόν ανυπεράσπιστη εστία έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 27ο λεπτό, ο Αχιλλέας άνοιξε το σκορ, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κωσταδήμα, ο Πλακιάς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Στο 32ο λεπτό, η Ολυμπιάδα άγγιξε την ισοφάριση, όμως η εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου Δήμου πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 37' οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα φάση για γκολ, όμως η κεφαλιά του Λιόλιου από καλή θέση πέρασε εκτός εστίας.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αχιλλέας μπήκε από τα αποδυτήρια με γκολ, καθώς πριν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό της επανάληψης πέτυχε το 2-0, όταν ο Πλακιάς βρήκε με ωραία μπαλιά το Ντάνιελ Δήμο και εκείνος πλάσαρε από πάνω τον εξερχόμενο Λάμπρου, δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του. Τρία λεπτά μετά, δυνατό σουτ του Λ. Δήμου βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και έσκασε στο έδαφος με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή. Τελικά, η μείωση του σκορ ήρθε στο 56ο λεπτό, με το Γιώργο Δήμο να σκοράρει με γυριστό σουτ για το 2-1. Ο Αχιλλέας βγήκε στην επίθεση και αφού απείλησε σε δύο περιπτώσεις στο 65' και στο 68' με ισάριθμα σουτ του Κωσταδήμα, τελείωσε το ματς στο 70ο λεπτό, όταν έπειτα από συνδυασμό Κωσταδήμα και Στόγια, ο δεύτερος σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1, που δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα ανόδου στον Αχιλλέα.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Σιατής Κωνσταντίνος - Αλευρή Κωνσταντίνα

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος) : Οικονόμου, Αρτένις, Κοστρένι, Τολιάκης, Κουντούρης, Πλακιάς, Δήμος, Στόγια, Κολιογιάννης, Κωσταδήμας (87' Νάσο), Δήμος Ντ. (67' Κολιός)

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Βέτσιος-Δήμος Γ.) : Λάμπρου (55' Παππάς), Πανής (39' Παπαθανασίου), Δήμος Β., Λιώλης, Λεκάνης, Παπαγιάννης, Γεωργούλας (75' Σταμούλης), Δήμος Γ., Λιόλιος (62' Παχούλας Γ.), Δήμος Λ., Σάνι