Νέα νίκη για τη Νέα Αναγέννηση Αρταίων

Πολύ κοντά στην εξασφάλιση την ανόδου και μαθηματικά είναι η Νέα Αναγέννηση Αρταίων 2016, που επικράτησε και της Ολυμπιάδας με 1-3.

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα έδωσε η Νέα Αναγέννηση Αρταίων που επικράτησε της Ολυμπιάδας με 1-3 και είναι μια ανάσα πλέον από την εξασφάλιση και μαθηματικά της ανόδου στην Α' κατηγορία. Στο πρώτο μέρος, η δράση επικεντρώθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο καθώς μέχρι εκείνη τη στιγμή οι δύο ομάδες είχαν από μια καλή φάση με τους Νίκαρη και Παχούλα να μην καταφέρνουν να σκοράρουν. Το 0-1 ήρθε στο 40ο λεπτό, όταν ο Στέργιος βρήκε κάθετα τον Τζαλοκώστα κι αυτός δε λάθεψε στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα του, όμως με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Τζαλοκώστας βρέθηκε και στο 44' κοντά στο γκολ, με το Λάμπρου να το νικά με τη βοήθεια του δοκαριού, όμως το Βλάχα να παίρνει το ριμπάουντ και με κεφαλιά να γράφει το 0-2. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα αδύναμο σουτ με τον Κούση που μπλόκαρε ο Ντεκούλης, για να φτάσουμε στις καθυστερήσεις, όταν λίγο έλειψε οι φιλοξενούμενοι να κλειδώσουν τη νίκη τους, με τον Τζαλοκώστα να βγαίνει απέναντι από το Λάμπρου, όμως τον τερματοφύλακα της Ολυμπιάδας να το νικά από κοντά.

Στο δεύτερο μέρος, οι νικητές έφτασαν σε προβάδισμα ασφαλείας, καθώς ο Παππάς στο 59ο λεπτό, με ωραίο σουτ που βρήκε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα, έγραψε το 0-3. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν το σκορ στο 66ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ και διώξιμο του Ντεκούλη, η μπάλα έφτασε στο Δήμο Β., που την έστειλε στα δίχτυα για το τελικό 1-3. Η Νέα Αναγέννηση είχε κάποιες ακόμη φάσεις με καλύτερη στο 86ο λεπτό, ένα σουτ του Τσαμπά που σταμάτησαν πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί της Ολυμπιάδας, και ο δείκτης του σκορ παρέμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι τέλους.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Παπαμιχαήλ Αποστόλης - Μεσίτι Γιάννης

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Δήμος) : Λάμπρου, Λεκάνης, Μαλέσκος, Λιώλης, Παχούλας (75' Σταμούλης), Βέτσιος, Τζελιλάι Τζ., Μουσαβερές (61' Πανής), Δήμος (82' Μπαλαδήμας), Παπαμιχαήλ, Κούσης (59' Μπλλόκου)

Νέα Αναγέννηση Αρταίων 2016 (Γούσης) : Ντεκούλης, Τριαντάφυλλος, Κιούρα, Δερβίλης, Μπούντζας, Στέργιος, Παππάς, Δεληκούρας (65' Καλόγηρος), Νίκαρης, Βλάχας, Τζαλοκώστας (82' Τσαμπάς)