Εντός έδρας ήττα για τον Εθνικό που βρίσκεται μία ανάσα από τον υποβιβασμό

Ήττα για τον Εθνικό Φιλιππιάδας, που τον φέρνει στο -4 από την παραμονή, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε της αγωνιστικής περιόδου.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 10ο λεπτό, με ένα φάουλ του Παπαρούνη που πέρασε άουτ, ενώ λίγα λεπτά αργότερα, από σέντρα του Κούση, ο Σιδηρόπουλος δεν πρόλαβε να βρει τη μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι στο 31', στην πρώτη τους καλή στιγμή, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με τον Τσικόπουλο να εκμεταλλεύεται τα λάθη των αμυντικών και με σουτ μέσα από τη περιοχή να κάνει το 0-1. Ο Εθνικός κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο, καθώς στο 41', έπειτα από κερδισμένο κόρνερ και αναμπουμπούλα στην εστία του Παπαδόπουλου, ο Ντανάι πέτυχε το 1-1.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι το προβάδισμα στο σκορ, όταν στο 57' ο Χάιτας επωφελήθηκε από τα αλλεπάλληλα λάθη της άμυνας και με σουτ έκανε το 1-2. Στη συνέχεια η ομάδα της Φιλιππιάδας πίεσε για να ισοφαρίσει εκ νέου, όμως του σουτ του Δημουλά στο 60' πέρασε άουτ, το πλασέ του Ντανάι στο 90' λίγο δίπλα από την εστία, ενώ ο Σιδηρόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 94' δεν βρήκε στόχο.

Μετά την ήττα αυτή τα πράγματα δυσκόλεψαν πάρα πολύ για τον Εθνικό, όσον αφορά την παραμονή, και δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα πέρα από τη νίκη στην Κέρκυρα, την άλλη αγωνιστική με την αδιάφορη ΑΕ Λευκίμμης, αν θέλει να διατηρήσει τις ελπίδες του μέχρι τέλους.

Διαιτητής: Μάντζιος (Ηπείρου) Βοηθοί: Αντωνίου (Ηπείρου) - Τσάντας (Ηπείρου)

Εθνικός Φιλιππιάδας (Λάππας): Τσάκαλος, Χρήστου, Ευθυμιάδης, Δημουλάς, Παπαρούνης, Μαλλάτος, Σιώρος (80΄Καραγκούνης), Ντανάι, Σιδηρόπουλος, Κούσης, Τσάπι (60' Μανιώτης)

Μακεδονικός Φούφα (Κερλίδης): Παπαδόπουλος, Κοπατσάρης, Σιδηρόπουλος, Πιριτζάους, Τζουβάρας, Ασλαμπάλογλου, Τσικόπουλος, Τακίδης, Χάιτας, Τοπάλης, Τσώτσος