Εύκολη νίκη στο ξεκίνημα της Νέας Αναγέννησης Αρταίων

Δε δυσκολεύτηκε να επικρατήσει στο ιστορικό πρώτο της ματς Πρωταθλήματος, η Νέα Αναγέννηση, με 3-0 των Ρακούν.

Στον πρώτο αγώνα Πρωταθλήματος της ιστορίας της, η Νέα Αναγέννηση Αρταίων επικράτησε στο γήπεδο "Γεώργιος Γιολδάσης" των Ρακούν με σκορ 3-0, όντας άτυπα γηπεδούχος. Η νεοσύστατη ομάδα ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας ευκαιρίες και δοκάρια, ενώ το σκορ είχε διαμορφωθεί από το πρώτο μέρος. Στο 12ο λεπτό, ο κορυφαίος των νικητών, Σακκάς, έκανε εξαιρετική σέντρα, και ο Νίκαρης με κεφαλιά, έγραψε το 1-0. Στο 23ο λεπτό, ο Τζαλοκώστας γύρισε την μπάλα στην περιοχή, και ο Κόνιαρης με κεφαλιά εξ επαφής νίκησε το Λιόλιο για το 2-0. Στο 36ο λεπτό, ο Νίκαρης εκτέλεσε κόρνερ, ο Δερβίλης πήρε την κεφαλιά πιο ψηλά απ' όλους, όμως η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ. Στην πρώτη τους φάση, οι φιλοξενούμενοι, είδαν τον Παναγιώτη Γεωργούλα, μετά από σέντρα του συνεπώνυμού του σέντερ φορ της ομάδας, να σημαδεύει ψηλά, για να φτάσουμε στις καθυστερήσεις, όταν ο Νίκαρης κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Τζαλοκώστας.

Το δεύτερο μέρος, μετατράπηκε με το υπάρχον σκορ σε τυπική διαδικασία για τις δύο ομάδες, με τη Νέα Αναγέννηση να έχει ένα ακόμα δοκάρι σε σέντρα σουτ του Σακκά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποιες φάσεις με μακρινό σουτ του Μαρκοστάμου και ένα σουτ του Σακκά, που μπλόκαρε ο Κανταρέλης, ενώ από τη σειρά της η Νέα Αναγέννηση, απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις κυρίως με τους Νίκαρη και Τζαλοκώστα, χωρίς ωστόσο να βρίσκει άλλο γκολ, με το 3-0 να παραμένει ως τελικό σκορ.

Διαιτητής : Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί : Νίκου Θοδωρής - Στούπας Χρήστος

Παρατηρητής διαιτησίας: Φωτιάδης Σωκράτης

Νέα Αναγέννηση Αρταίων (Γούσης) : Κανταρέλης, Καλόγηρος (78' Μανθιός), Σακκάς (65' Γεωργακόπουλος), Δερβίλης, Στέργιος, Τριαντάφυλλος, Παππάς, Κόνιαρης (56' Ρώσσος), Νίκαρης, Τζαλοκώστας (86' Τσαμπάς), Δεληκούρας

ΑΣ Ρακούν (Καρέζος) : Λιόλιος, Ζαχαρης, Δήμος, Σακκάς, Τυρολόγος, Μαρκοστάμος, Μακρής (69' Μάνδαλος), Γαλανός (62' Μόσιαλος), Γεωργούλας Σ., Παλιούρας (83' Βαρούχος), Γεωργούλας Π. (83' Καραγκούνης)