Ξεκίνημα με ήττα για τον Εθνικό

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη Γ' Εθνική ο Εθνικός Φιλιππιάδας.

Χωρίς βαθμό βρίσκεται μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές του 3ου ομίλου της Γ' Εθνικής ο Εθνικός Φιλιππιάδας, που γνώρισε την ήττα εντός έδρας από την ΑΕΠ Καραγιαννίων. Στο πρώτο μέρος, οι φάσεις ανήκαν στους γηπεδούχους, με το Μάγγο στο 10' να σημαδεύει τον Κωφίδη έπειτα από κάθετη πάσα του Τσάπι. Στο 40ο λεπτό, δυνατό φάουλ του Μανιώτη μπέρδεψε τον Κωφίδη που έχασε την μπάλα, όμως οι επερχόμενοι παίχτες του Εθνικού, δεν μπόρεσαν να τη σπρώξουν στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με μακρινό σουτ του νεοεισελθόντα Παπουτζίδη στο 62', που έβγαλε δύσκολα ο Βαρέλης. Στο 70ο λεπτό,  ο Μανιώτης εκτέλεσε φάουλ, ο Λάππας πήρε την κεφαλιά όμως δε βρήκε εστία, για να φτάσουμε στο 85ο λεπτό, όταν η ΑΕΠ πάγωσε τη Φιλιππιάδα. Μετά από λάθος της άμυνας, η χρυσή αλλαγή του Σαμαρά, ο Παπαγαθονίκου, βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, και νίκησε το Βαρέλη, γράφοντας το τελικό 0-1. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στα τελευταία λεπτά, έχοντας ακόμα μια φάση, με το Μανιώτη και πάλι να εκτελεί φάουλ, τον Παπαρούνη να παίρνει την πρώτη κεφαλιά, και το Λάππα να μην μπορεί να κάνει επαφή για να τη στείλει στα δίχτυα, με το 0-1 να παραμένει, και τον Εθνικό να παραμένει δίχως βαθμό, μετά από ένα ουσιαστικά ματς, καθώς την πρώτη αγωνιστική είχε ρεπό.

Διαιτητής : Κέκελος Παναγιώτης  Βοηθοί : Τσιλίκας Νίκος - Λυσαρης Κώστας

Εθνικός Φιλιππιάδας (Λάππας) : Βαρέλης, Αντωνιάδης, Παπαρούνης, Δημουλάς, Ντούσκας, Τσιφλίδης, Λάππας, Ντανάι, Μάγγος (70' Λαϊνάς), Μανιώτης, Τσάπι

ΑΕΠ Καραγιαννίων (Σαμαράς) : Κωφίδης, Χαματάι, Πασχαλίδης (85' Χατζηκωνσταντίνου), Δημητριάδης, Σαββίδης, Λιάμης (60' Παπουτζίδης), Ακριτίδης, Μετικάνος, Ίττης (50' Παπαγαθονίκου), Σαββούδης (50' Μπουρτνουχάν), Ντούκα