Εκτός έδρας νίκες με ΑΓΣΙ και Θινάλι και πρόκριση στα πλέι-οφ ανόδου για τη Φιλία

Με νίκες συνέχισε στα εκτός έδρας ματς με ΑΓΣΙ και Θινάλι η αρτινή ομάδα και εξασφάλισε την παρουσία της στα πλέι-οφ ανόδου στην Α2 Γυναικών.

Αρχικά, η ομάδα της Φιλίας επικράτησε το Σάββατο (12/3) στα Γιάννενα επί του τοπικού ΑΓΣΙ με 1-3 σετ. Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχες εκμεταλλευόμενες το γεγονός της έδρας έκαναν το 1-0 με 25-20, όμως στη συνέχεια οι παίκτριες της αρτινής ομάδας πίεσαν στο σερβίς, χάλασαν την υποδοχή των αντιπάλων τους και πήραν εύκολους πόντους που τις οδήγησαν αρχικά στην ισοφάριση με 16-25 και τελικά στη νίκη, παίρνοντας τα δύο επόμενα σετ με 20-25.

Τα σετ (1-3): 25-20, 16-25, 20-25, 20-25

ΑΓΣ Ιωαννίνων: Ποντίκη Α. (λ) Ζαχαρίδη Ι., Ματσουκατίδου Α., Μητσοπούλου Μ., Βούλγαρη Σ., Τανά Ν. (Α), Λεοντίου Α., Μπαρμπούτη Χ., Δημητρίου Ε.

Φιλία Άρτας (Βίτσιος) : Καλαβρουζιώτου Μαρίνα, Βίτσιου Κων/να, Βίτσιου Έλενα, Βίτσιου Μελίνα (λ), Δασκάλου Μαριάννα, Παπαϊωάννου Άρτεμις, Γκανιάτσα Δήμητρα, Καπέλη Βαλεντίνα (Α), Μήτσιου Ζωή, Κατσιμπόκη Αλίκη, Λιάπατα Ελένη (λ)

Στη συνέχεια το Σάββατο (19/3) που μας πέρασε, η αρτινή ομάδα με επαγγελματική εμφάνιση επικράτησε εκτός έδρας του Θιναλίου Κέρκυρας με 0-3 σετ, σε ένα ματς που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο της Ηγουμενίτσας. Η Φιλία δεν απειλήθηκε από τον αντίπαλο σε κανένα σημείο του ματς, όλες οι αθλήτριες έπαιξαν όσο χρειαζόταν ώστε η ομάδα να πάρει τη 10η φετινή της νίκη και να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση της στα play-off ανόδου με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα, τον οποίον θα αντιμετωπίσει το (Σάββατο 26/3, 14:00) στο ΔΑΚ Άρτας, στο τελευταίο της παιχνίδι για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, καθώς στην τελευταία θα κάνει το δεύτερο ρεπό της.

Τα σετ (0-3): 21-25, 17-25, 22-25

Θινάλι Κέρκυρας: Τάφα Αμέζα, Μαρίτσα Γεωργία, Ματζούκη Ευγενία, Ερμενίδου Σπυριδούλα, Μαρίτσα Μαρία, Μιχαλά Αικατερίνη, Ρίζου Ελένη (Α), Βεδούρα Σοφία (λ), Μωραΐτη Αφροδίτη, Μπάνου Μ., Βεδούρα Γ.

Φιλία Άρτας (Βίτσιος): Καλαβρουζιώτου Μαρίνα, Βίτσιου Κων/να, Βίτσιου Έλενα, Βίτσιου Μελίνα (λ), Δασκάλου Μαριάννα, Κοκοβέ Λυδία, Παπαϊωάννου Άρτεμις, Γκανιάτσα Δήμητρα, Καπέλη Βαλεντίνα (Α), Μήτσιου Ζωή, Κατσιμπόκη Αλίκη, Καλοκαίρη Μελίνα, Λιάπατα Ελένη (λ)