Κυπελλούχος η ΑΕ Ξηροβουνίου!

Σε ένα ματς για γερά νεύρα, η ΑΕ Ξηροβουνίου επικράτησε των Φιλελλήνων Πέτα με 5-3 στα πέναλτι!

email : afizampa@gmail.com

Σπουδαίο παιχνίδι είχαμε σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης μας, με τους Φιλέλληνες Πέτα και την ΑΕ Ξηροβουνίου να κονταροχτυπιούνται με φόντο το τρόπαιο του Κυπέλλου ΕΠΣΑ. Σε ένα ματς-θρίλερ, η ΑΕ Ξηροβουνίου αποδείχτηκε εφτάψυχη, παίρνοντας στις καθυστερήσεις την μπουκιά από το στόμα των Φιλελλήνων, και τελικά και το τρόπαιο στα πέναλτι. Στο 11’ ήρθε η πρώτη υποψία φάσης για την ΑΕΞ, όταν ο Γρύλλης επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής που πήρε ύψος, με την μπάλα όμως να περνά ένα μέτρο πάνω από την εστία του Γεροδήμου. Οι Φιλέλληνες απάντησαν στις ευκαιρίες, πέντε λεπτά μετά, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Σταμάτη, ο Γείτονας πήρε την πρώτη κεφαλιά, όμως ο Μπιρμπίλης μόνος στο δεύτερο δοκάρι δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και αυτή πέρασε παράλληλα από την εστία για να καταλήξει άουτ. Στο 26ο λεπτό νέα μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους, με το Γείτονα να βρίσκει με πολύ ωραία γυριστή κεφαλιά τον Μπιρμπίλη μόνο απέναντι από τον Αλεξίου, με το χαφ του Πέτα όμως να κάνει πολύ κακό κοντρόλ με το μηρό, δίνοντας την ευκαιρία στην άμυνα να κοντράρει το σουτ που επιχείρησε. Στο 42ο λεπτό, ο Αθανασιάδης έκανε ωραία ενέργεια από δεξιά και έσπασε την μπάλα στο πέναλτι, με το Ροβίνα να βρίσκεται στην πορεία της μπάλας, όμως να κάνει κακό σουτ με το εξωτερικό, και την μπάλα να φεύγει άουτ. Τα τελευταία λεπτά ως την ανάπαυλα κύλησαν χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το στείρο 0-0.

Οι Φιλέλληνες μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη, και απείλησαν στο 47ο λεπτό, με τον κορυφαίο ως εκείνη τη στιγμή, Γείτονα, να κάνει την προβολή μετά από εκτέλεση φάουλ του Γούλα, όμως την μπάλα να φεύγει άουτ. Κι ενώ ο ρυθμός του παιχνιδιού είχε πέσει τόσο, που από νωρίς μύριζε παράταση, έγινε μια μπροστινή μπαλιά, στον Αθανασιάδη που τσίμπησε την μπάλα με το κεφάλι και πριν βγει πολύ πλάγια, επιχείρησε ένα φοβερό σουτ, με την μπάλα να παίρνει τέτοια τροχιά που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Αλεξίου, και να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι και στα δίχτυα, για το 1-0 των Φιλελλήνων μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Η πρώτη αξιόλογη στιγμή στο δεύτερο μέρος για την ΑΕΞ ήρθε στο 80ο λεπτό, όταν από γέμισμα στην περιοχή, ο Δόσης πήρε μια κεφαλιά προς τα πίσω, με το Γεροδήμο όμως να πέφτει και να διώχνει χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία σε κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο. Κι ενώ πολύς κόσμος αποχωρούσε από το γήπεδο, πεπεισμένος ότι το παιχνίδι έχει κριθεί, καθώς ο ρυθμός είχε πέσει αισθητά και δε φαινόταν ότι μπορεί να αλλάξει κάτι, στην τελευταία κυριολεκτικά φάση του ματς, ο Αλεξίου γέμισε προς την αντίπαλη περιοχή, ο Γιαννούλης πήρε την πρώτη κεφαλιά, με τον Πλακιά να κάνει δύσκολο γυριστό σουτ, την μπάλα να παίρνει ψηλοκρεμαστή τροχιά και να καταλήγει στα δίχτυα του ανήμπορου Γεροδήμου, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς για τους φιλοξενούμενους, που οδήγησαν το ματς στην παράταση.

Στο πρώτο μισό της παράτασης, οι ομάδες έδειξαν διστακτικές και δε δημιούργησαν κάποια φάση για γκολ, με την κούραση να είναι εμφανής. Στο δεύτερο μισό της παράτασης, η μόνη φάση απειλητική για κάποια από τις δύο ομάδες, ήταν ένα σουτ του νεαρού Ροβίνα στο 113', από το ύψος της περιοχής, που έδιωξε δύσκολα ο Αλεξίου, με το 1-1 να παραμένει και το ματς να οδηγείται στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, όπου η ΑΕΞ χάρη σε μια απόκρουση του Αλεξίου στο πέναλτι του Γρούμπα, πήρε την πολυπόθητη νίκη, και το τρόπαιο με 5-3. Αναλυτικά οι εκτελέσεις :

• Δόσης Αρ.  1-0