Οι Έφηβοι της Δόξας πέρασαν στους «4»

Την πρόκριση στους «4» του Εφηβικού Πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΒΔΕ πήρε χθες η Δόξα.

Η αρτινή ομάδα επικράτησε χθες στο ουδέτερο Κλειστό Γυμναστήριο της Ηγουμενίτσας του ΑΣ Ιόνιος Κέρκυρας με 92-67. Η Δόξα δεν ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι, κάνοντας αρκετά λάθη κυρίως στην άμυνα, δίνοντας την ευκαιρία στον Ιόνιο να παραμένει κοντά στο σκορ σε όλο το α' ημίχρονο (39-33). Όμως, με την έναρξη του β' ημιχρόνου, η Δόξα πίεσε και κατάφερε να κλέψει αρκετές φορές την μπάλα και να πετύχει καλάθια στον αιφνιδιασμό. Η διαφορά συνεχώς μεγάλωνε για να φτάσει στο +25 (92-67) με τη λήξη του αγώνα. Παρά τις τέσσερις απουσίες (Αναγνώστου, Τσακαλώτος, Τσιρογιάννης, Παπάζογλου), οι Έφηβοι της Δόξας κατάφεραν να προκριθούν μετά από αρκετά χρόνια στα ημιτελικά της διοργάνωσης, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον ΑΓΣ Ιωαννίνων την επόμενη Κυριακή (7/10), σε έδρα που θα ανακοινωθεί τις επόμενες ημέρες από την ΕΣΚΑΒΔΕ.

Δεκάλεπτα: 21-20, 39-33, 67-49, 92-67

Δόξα Αρτας (Μάνθας): Καραγεώργος 2, Κωστούλας 9(1), Καραγκούνης 3(1), Ντάσκαρης 9, Λάμπρου 11, Μουκάι 22(1), Μάνδαλος 3, Κατσαολυνος, Ζαγαλίκης 19(2), Κολώνας 14(1)

Ιόνιος Κέρκυρας (Τσιώλης): Κολοβός 9(1), Τριανταφύλλου 2, Ανυφαντής, Χαζάπης 1, Χρήστου 10, Γεωργοπάνος 9, Στραβοράβδης 2, Καλιβόπουλος 13(1), Κουτήγιαρ 17(1), Κούρσαρης 4