Δύο γκολ ο Μπόσμος, διπλό το Κορφοβούνι στα Ρόκκα

Με δύο γκολ από τον αρχηγό του ΑΟΚ, Μπόσμο, ένα σε κάθε ημίχρονο, ο ΑΟΚ «απέδρασε» με το διπλό από τα Ρόκκα και διατηρήθηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας, ένα βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο Παναγροτικό.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει πρώτοι, όμως ο Γκανιάτσας που έφευγε μόνος του απέναντι από τον Φώτη, έπειτα από μπαλιά του Συγίζη στην πλάτη της άμυνας, καθυστέρησε και δεν κατάφερε να τελειώσει σωστά τη φάση. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 13ο λεπτό, όταν ο Μπόσμος από τα δεξιά προσπάθησε να περάσει τον Μήλιο, ο οποίος ανέκοψε την πορεία της μπάλας με το χέρι, με τον διαιτητή Νίκου να δείχνει την άσπρη βούλα του πέναλτι, μία φάση που οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται ότι η παράβαση σημειώθηκε εκτός μεγάλης περιοχής. Ο Μπόσμος ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση και παρά την προσπάθεια του Ντέμσια που έπεσε σωστά, έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι απάντησαν γρήγορα στο γκολ, όταν ο Μήλιος εκτέλεσε φάουλ και ο Σιαφάκας με ωραία καρφωτή κεφαλιά στην "καρδιά" της άμυνας ισοφάρισε σε 1-1. Οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ στη συνέχεια, όμως ο Νικολάκης με διπλή προσπάθεια πλάσαρε λίγο άουτ και ο Μπόσμος με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ντέμσια, ενώ οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν μέσα από τα πολλά στημένα που κέρδισαν.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας ξεκίνησε πιο δυνατά, με τον Μπαγεώργα με ωραία ατομική προσπάθεια να πατάει περιοχή, όμως να καθυστερεί και να κόβεται λίγο πριν εκτελέσει τον Φώτη από το ύψος της μικρής περιοχής. Η ομάδα του Κορφοβουνίου απάντησε με τον Μπόσμο, ο οποίος έπειτα από μακρινή μπαλιά και απέναντι από τον Ντέμσια πλάσαρε πάνω του, όμως δεν συνέβη και το ίδιο στο 70ο λεπτό, όταν από μπαλιά του Κοκκινέλη, ο Μπόσμος από πλάγια θέση σούταρε δυνατά στην κλειστή γωνία για το 1-2, μία φάση που οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για αντικανονική θέση του σκόρερ. Οι γηπεδούχοι που στη συνέχεια προσπάθησαν ανορθόδοξα και με γεμίσματα να ισοφαρίσουν εκ νέου, έχουν παράπονα και για μία φάση πέναλτι με το σκορ στο 1-1, όπου ο Βασιλείου ανέτρεψε τον Μπαγιώργα, με τον διαιτητή να δίνει φάουλ εκτός περιοχής.

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Βατός Παναγιώτης - Αλευρή Κωνσταντίνα

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Ντέμσιας, Βάντζος Ι., Ζαρκάδας, Μήλιος, Συγίζης, Ντεκούλης, Σιακούφης (46' Μπαγεώργας), Μάης, Γκανιάτσας, Νίκαρης, Σιαφάκας (78' Οικονόμου)

ΑΟ Κορφοβουνίου (Κολιοκώστας): Φώτης, Κούσουλας, Βασιλείου, Βάντζος Λ. (46' Κοκκινέλης), Μέγας Αλ., Ζαφείρης, Μέγας Αρ., Παπαστράτος (90' Μάγκος), Μπόσμος, Νικολάκης, Τάτσης