Νίκη με πρωταγωνιστή τον Ζώη για τον ΠΑΣ Ανέζα (vid)

Embed video:

Ευχαριστούμε πολύ τον Χρήστο Αλεξόπουλο για τα στιγμιότυπα του παιχνιδιού και τις φωτογραφίες.

Με πρωταγωνιστή τον Φώτη Ζώη (κέρδισε πέναλτι και πέτυχε το νικητήριο τέρμα), ο ΠΑΣ επιβλήθηκε με 1-2 εκτός έδρας επί της ΑΕ Μενιδίου.

Σε ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις εκατέρωθεν, ο ΠΑΣ Ανέζα κατάφερε να στείλει μία φορά τη μπάλα παραπάνω στα δίχτυα και να φύγει με το "διπλό" από το Μενίδι. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι με μία κεφαλιά του Γείτονα που πέρασε λίγο άουτ, για να έρθει η απάντηση από τους φιλοξενούμενους με σουτ του Κοτρότσιου από πλάγια θέση, που είχε την ίδια κατάληξη. Στη συνέχεια ο Ιωάννου με κεφαλιά δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπόλη που απέκρουσε με τα πόδια, για να φτάσουμε στο 35' όπου ο Θανάσης στην κόντρα επίθεση μπήκε στην περιοχή, όπου και ανατράπηκε από τον Μυτικιώτη με τον διαιτητή Κωστούλα να δείχνει πέναλτι. Από την άσπρη βούλα ο Καλαμπούκης έστειλε στην απέναντι γωνία τον Γεωργάκη για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν τρία λεπτά αργότερα με το ίδιο τρόπο. Ο Ζώης ανατράπηκε στο ίδιο περίπου σημείο από τον Μπόλη και ο Κοτρότσιος που ανέλαβε να εκτελέσει τον πέναλτι νίκησε τον γκολκίπερ των γηπεδούχων ισοφαρίζοντας σε 1-1, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ΑΕΜ ζήτησε νέο πέναλτι, όταν σε παράλληλη μπαλιά του Θανάση, ο Γείτονας έπεσε στο έδαφος ζητώντας σπρώξιμο από τον Ρούμπο, ενώ ήταν έτοιμος να κάνει την προβολή και να πετύχει γκολ. Ο ΠΑΣ απάντησε σε αυτή τη φάση με διπλή ευκαιρία, με τον Κοτρότσιο να σουτάρει, τον Μπόλη να αποκρούει και τον Παπαγεωργίου με ψηλοκρεμαστό πλασέ να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 65' από λάθος συνεννόηση στην άμυνα, ο Ζώης έκλεψε τη μπάλα από τον Μαλτέζο και με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε τη μπάλα πάνω από τον Μπόλη, κάνοντας το 1-2. Η Ανέζα θα μπορούσε να "κλειδώσει" το τρίποντο λίγο αργότερα, με τον Σιώζο από πλεονεκτική θέση να μην βάζει καλά το πόδι του και να χάνει την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ. Στα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση αλλά χωρίς να καταφέρουν να μετατρέψουν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν σε γκολ. Από εκτέλεση φάουλ του Γείτονα, ο Στασινός από κοντά έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα ελάχιστα πάνω από την εστία του Γεωργάκη, ενώ ο Γείτονας έχασε διπλή ευκαιρία να σκοράρει.

*Στο βίντεο δεν υπάρχει το δεύτερο γκολ του ΠΑΣ Ανέζα.

Διαιτητής: Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί: Σιατής Κωνσταντίνος - Κυριακού Χρήστος

Παρατηρητής διαιτησίας: Φωτιάδης Σωκράτης

ΑΕ Μενιδίου (Νίκου): Μπόλης, Μαλτέζος, Καλαμπούκης, Μπαλάτσας, Κασελούρης, Στασινός, Κάλλιας, Νούσιας (73' Κολιούλης), Θανάσης, Οικονόμου, Γείτονας

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς Χ.): Γεωργάκης, Αβραμίδης, Μυτικιώτης, Μπαλάγκας, Μητσαράς, Σιώζος, Ρούμπος, Ζώης, Κοτρότσιος, Παπαγεωργίου (90' Ντούλας), Ιωάννου