Νίκη με ανατροπή για Αστέρα με Τζουμέρκα (pics)

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 65', ο Αστέρας Ρόκκα έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 2-1 του ΑΟΚ Τζουμέρκων, σε παιχνίδι για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' ΕΠΣΑ.

Σε ένα παιχνίδι που οι απουσίες των δύο ομάδων στο χώρο της μεσαίας γραμμής δεν τις άφησαν να δημιουργήσουν με ευκολία φάσεις απέναντι στις δύο εστίες, η ομάδα του Αστέρα επιβλήθηκε με ανατροπή απέναντι στον ΑΟΚ Τζουμέρκων, με σκορ 2-1. Στο α' ημίχρονο οι ομάδες απείλησαν κυρίως με στημένες φάσεις, με τους γηπεδούχους να χάνουν μεγάλη ευκαιρία, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Μήλιου, ο ξεχασμένος στο δεύτερο δοκάρι Γ. Πανέτας πήρε την κεφαλιά και ο Χάρος σωτήρια πάνω στη γραμμή απομάκρυνε σε κόρνερ. Από νέα εκτέλεση κόρνερ, ο Ηλίας Γκανιάτσας, που πιο πριν είχε ένα καλό σούτ που πέρασε δίπλα από την αντίπαλη εστία, προσπάθησε με ανάποδο ψαλίδι από το ύψος της μεγάλης περιοχής να πετύχει το γκολ της χρονιάς, όμως έστειλε ψηλοκρεμαστά τη μπάλα λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Οικονόμου, με τον Χάρο να απομακρύνει για καλό και για κακό σε νέο κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο γκολ στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και ύστερα από ατομική προσπάθεια του Κ. Κουτρομάνη που απέφυγε τρεις παίχτες, έκανε το γύρισμα στο πρώτο δοκάρι, όμως τελευταία στιγμή οι αμυντικοί πρόλαβαν και έβαλαν την κόντρα παραχωρώντας κόρνερ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 65ο λεπτό, όταν ο Κώστας Κουτρομάνης συνέκλινε όμορφα από τα αριστερά και με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, έστειλε με φάλτσα τη μπάλα στο παραθυράκι του Ζιώβα που δεν κατάφερε να αποκρούσει. Οι γηπεδούχοι απάντησαν δέκα λεπτά αργότερα, όταν από εκτέλεση φάουλ του Κρεμίδα, ο Β. Οικονόμου έκανε τη γυριστή κεφαλιά, ο Μ. Οικονόμου απέκρουσε προσωρινά και ο Γιώργος Πανέτας με το γόνατο κατάφερε να βρει τη μπάλα και να τη στείλει στην ανυπεράσπιστη εστία για το 1-1, σκοράροντας σε τέταρτο σερί ματς. Μάλιστα, ο Αστέρας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, καθώς στο 82ο λεπτό, ο Μήλιος με ωραία σέντρα βρήκε τον Βασίλη Οικονόμου, ο οποίος με ωραίο σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Μ. Οικονόμου, που παρά την προσπάθεια του δεν κατάφερε να αποσοβήσει το 2-1. Λίγα λεπτά αργότερα, ο ΑΟΚΤΖ έμεινε με παίχτη λιγότερο, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη, του αρχηγού και προπονητή της ομάδας Γ. Κατσάνου για διαμαρτυρία στον διαιτητή, έπειτα από φάση που οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για πέναλτι για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Π. Κατσάνο, ύστερα από σέντρα από τα πλάγια.

Διαιτητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Δημητρόπουλος Γιάννης - Βασίλα Φωτεινή

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.-Γκανιάτσας Η.): Ζιώβας, Αθανασίου, Βάντζος (57' Τσιρογιάννης), Ζαρκάδας, Συγίζης, Μήλιος, Δήμος, Κρεμίδας, Γκανιάτσας (57' λ.τρ. Υφαντής), Κολιός (65' Οικονόμου Β.), Πανέτας Γ.

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Κατσάνος Γ.): Οικονόμου Μ., Κούρτης, Βόιδαρος (46' Βασιλάκης), Κατσάνος Γ., Αλειφτήρας, Θανάσης, Κατσάνος Π., Σπανός (85' Κόφφας), Χάρος, Κουτρομάνης Κ. (78' Καραμπούλας), Διονύσης