Νίκη και τετράδα για το Πέτα!

Χάρη σε δύο γκο στο τελευταίο εικοσάλεπτο, οι Φιλέλληνες έκαμψαν την αντίσταση των Τζουμέρκων, με 2-0.

email : afizampa@gmail.com

Το στραβοπάτημα της Μέλισσας εκμεταλλεύτηκαν οι Φιλέλληνες Πέτα, που επικράτησαν του ΑΟΚ Τζουμέκρων, και μπήκαν στην τετράδα που οδηγεί στα μπαράζ. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, με τα Τζουμέρκα ωστόσο, να παρουσιάζουν για δεύτερο σερί ματς πολύ αξιοπρεπέστερο πρόσωπο από αυτό των τελευταίων μηνών, και να δυσκολεύουν το Πέτα. Στο 15ο λεπτό, ο Ροβίνας πήρε την πάσα του Γούλα, όμως πλάσαρε δίπλα από το δοκάρι του Κωτσίλα. Ο Γούλας προσπάθησε ο ίδιος λίγο πριν το ημίωρο να σκοράρει, όμως σε δύο περιπτώσεις, σημάδεψε λίγο έξω από την εστία των Τζουμέρκων.

Στο δεύτερο μέρος, οι νικητές απείλησαν στο 60' με το Ροβίνα που σούταρε άουτ, για να φτάσουμε στο 70', όταν ο Κολιός βρήκε τον Μπιρμπίλη, που στόπαρε την μπάλα και πλάσαρε στα δίχτυα, για το 1-0. Ο Γρούμπας έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ τρία λεπτά μετά, όμως το σουτ του κόντραρε πριν καταλήξει στο τέρμα, για να έρθει τελικά το 2-0, στο 79ο λεπτό, όταν Ζιώρης και Γιάννης Σταμάτης συνδυάστηκαν ωραία, με τον τελευταίο να σκοράρει με δυνατό σουτ. Στην τελευταία φάση του ματς, ο Ροβίνας που έψαξε το γκολ πήρε την κεφαλιά από σέντρα του Τσιγαρίδα, όμως η μπάλα δεν του έκανε πάλι το χατήρι καταλήγοντας άουτ, με το 2-0 να παραμένει.

Διαιτητής : Κυριακού Χρήστος  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Παπαμιχάηλ Αποστόλης

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Πουσκούλογλου, Βάσιος (46' Γρούμπας), Σερβετάς (46' Τσιγαρίδας), Κολιός, Γούλας Α., Μπιρμπίλης, Γούλας Π., Σταμάτης, Ροβίνας, Ζιώρης, Μακρής (46' Δήμος)

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Παπαχρηστάκης) : Κωτσίλας, Κουτρομάνης Ηλ., Τσιμπλοκούκος, Κωνσταντινίδης (76' Μαργώνης), Κατσάνος Γ., Στύλιος, Κολοκύθας (56' Γάτας), Βόιδαρος, Κοντοδήμας, Διονύσης, Διαμάντης (65' Κατσάνος Κ.)