Νίκη για τον Απόλλωνα κόντρα στη Φιλοθέη

Με 1-0 επικράτησε στην έδρα του ο Απόλλωνας, κόντρα στη μαχητική Φιλοθέη.

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας Γλυκορίζου στην έδρα του κόντρα στη Φιλοθέη, που παρά την καλή της παρουσία πριν τις γιορτές, δεν έχει μπει καλά στη νέα χρονιά. Στην πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή του πρώτου μισού, οι Βασιλάκος και Τρούλλης είχαν μια έντονη αψιμαχία που οδήγησε στην αποβολή αμφότερων των παικτών, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν με παίκτη λιγότερο. Ένα λεπτό αργότερα, ήρθε η καλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους, με το Μαλέσκο να επιχειρεί δυνατό σουτ εκτός περιοχής, και την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες είχαν περισσότερες φάσεις, με το Γιάννενα να απειλεί σε δύο περιπτώσεις για το Γλυκόριζο χωρίς αποτέλεσμα, ενώ στο 60ο λεπτό, ο Γρηγορίου βρέθηκε απέναντι από τον Αθανασιάδη, όμως δεν κατάφερε να τον νικήσει. Ο ίδιος παίκτης τελικά χρίστηκε σκόρερ, τρία λεπτά αργότερα, όταν από ωραία ενέργεια και πάσα του Τριαντάφυλλου, πλάσαρε μέσα από την περιοχή και πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα, γράφοντας το τελικό 1-0. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 70ο λεπτό είχαν ένα καλό σουτ του Καλεύρα που έφυγε άουτ, για να έρθει δύο λεπτά αργότερα το δεύτερο δοκάρι του Απόλλωνα αυτή τη φορά με τον Παππά. Κάπως έτσι φτάσαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν η Φιλοθέη είχε την καλύτερή της ευκαιρία, με το Δημήτρη Γιαννούλη να περνά την μπάλα πάνω από το Λάζαρο, όμως τον Τριαντάφυλλο να προλαβαίνει σωτήρια πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, κρατώντας το "μηδέν" για την ομάδα του, που κατέκτησε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Διαιτητής : Δραγατάκης Γιώργος  Βοηθοί : Τράμπας Θωμάς - Παπαμιχαήλ Αποστόλης

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Λάζαρος, Τριαντάφυλλος, Μαλέσκος (68' Παππάς), Νούτσος, Θάνος, Τρούλλης, Γεωργάκης, Μπαλαδήμας, Γιάννενας (78' Δήμος), Κραμπής, Γρηγορίου (83' Τσιάπαλης)

ΑΟ Φιλοθέης (Καυκιάς-Λαζανάς) : Αθανασίου, Γιαννούλης Δ., Ζώης Θ., Μπασιάκος (46' Ζώης Δ.), Διαμάντης, Γιαννούλης Σ., Βασιλάκος, Καραγιάννης, Κατσιγιάννης, Καλεύρας (79' Παπαθανασίου), Σερέτης