Νέοι …πέντε αστέρων

Άνετη νίκη με σκορ 5-1 επί του Πανσερραϊκού πέτυχε στο δημοτικό γήπεδο Αγ. Αναργύρων η ομάδα Νέων του Καραϊσκάκη, προσθέτοντας έτσι άλλους τρεις βαθμούς στο ενεργητικό της.

Εκπληκτική εμφάνιση και νίκη για τους Νέους (Κ19) της ΠΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας, στην 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου της Football League Νέων. Η ομάδα του Δημήτρη Σφήκα αγωνιζόμενη για πρώτη φορά στο δημοτικό γήπεδο Αγίων Αναργύρων συνέτριψε με 5-1 τον Πανσερραϊκό, ο οποίος βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας (είχε δεχτεί εννέα τέρματα μέχρι πριν τον αγώνα). Η ομάδα Νέων της ΠΑΕ Καραϊσκάκης ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση, ήταν αποτελεσματική στην επίθεση και από το πρώτο εικοσάλεπτο είχε «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη, αφού προηγούνταν με 4-0! Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι με σουτ από τον Πέτρου έξω από την περιοχή το οποίο απέκρουσε ο Μπούκας. Οι γηπεδούχοι όμως στην πρώτη τους καλή στιγμή άνοιξαν το σκορ, όταν στο 10' από γύρισμα του Καψάλη από δεξιά, ο Κούσης έκανε το κοντρόλ και από κοντά με σουτ στην απέναντι γωνία σκόραρε για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο Βλάχος εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα μετά από λάθος διώξιμο έφτασε στον Κούση, ο οποίος γύρισε στον Άτσκα, όπου με κοντινό πλασέ πέτυχε πολύ γρήγορα το 2-0. Στο 15' ωραία εκτέλεση κόρνερ του Βλάχου από την δεξιά πλευρά, ο Άτσκα πιο ψηλά απ’ όλους πήρε την κεφαλιά και σημείωσε το 3-0. Οι Νέοι του Καραϊσκάκη, οι οποίοι ήταν ασταμάτητοι, στο 21', πέτυχαν και άλλο γκολ, όταν από εκτέλεση φάουλ του Βλάχου, ο Κούσης με γυριστή κεφαλιά πέτυχε το 4-0. Δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι είχαν μία κεφαλιά με τον Πέτρου, την οποία μπλόκαρε ο Μπούκας για να ακολουθήσουν δύο σουτ (33', 34') του Μαργώνη έξω από την περιοχή, με το πρώτο να καταλήγει άουτ και το δεύτερο να το αποκρούει ο Μυσιρλής. Στο 37ο λεπτό ο Βλάχος με απευθείας εκτέλεση φάουλ από μακρινή απόσταση ανάγκασε τον Μυσιρλή να παραχωρήσει κόρνερ. Από το κόρνερ και έπειτα από φάση διαρκείας, ο Καζέλης σούταρε, η μπάλα κάπου κόντραρε και αφού χτύπησε στο κάθετο δοκάρι κατέληξε κόρνερ, στην τελευταία αξιόλογη φάση του α' μέρους.

Στην επανάληψη, η Κ19 του Πανσερραϊκού κυνήγησε ένα γρήγορο γκολ, με την μόνιμη απειλή κινδύνου για την αρτινή ομάδα τον Πέτρου, όμως ο Μπούκας σταμάτησε με σωτήριες επεμβάσεις τον μεσοεπιθετικό των αντιπάλων, για να φτάσουμε στο 63ο λεπτό, όπου ο Μαργώνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας με όμορφο τρόπο το 5-0. Πέντε λεπτά αργότερα, από κόρνερ του Βλάχου, ο Βασίλας με κεφαλιά σημάδεψε άστοχα. Στο 74΄ ο Βλάχος απέτρεψε διπλή μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων να σκοράρουν, όταν σταμάτησε πάνω στη γραμμή τις προσπάθειες των Μακούση και Σαρέγκο. Τελικά το γκολ της τιμής για τον Πανσερραϊκό Κ19 ήρθε στο 90', όταν από σέντρα του Σαρέγκου, ο Βουδουρίδης από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Διαιτητής: Αθανασίου (Άρτας)  Βοηθοί: Μάνος (Άρτας) - Λάμπρου (Άρτας)

Κίτρινες: Βασίλας, Καζέλης / Καπτέλι, Μπουτάκογλου

Καραϊσκάκης Κ19 (Σφήκας): Μπούκας (71΄ Νίκου), Καψάλης (75΄ Τσίρκας), Χρούσιελ (λ.τρ. 5΄ Κρίκας), Άτσκα, Μήτσιος, Βασίλας, Καζέλης (66΄ Ζοτάι), Χύσο, Κούσης (60΄ Δίπλας), Μαργώνης, Βλάχος

Πανσερραϊκός Κ19 (Μουσίδης): Μυσιρλής, Τουρσίδης, Μαργαρίτης (31΄ Βουδουρίδης), Τσαταλπασίδης, Μπουτάκογλου (60΄ Βουγιουνδρούκας), Θωμαΐδης (46΄ Μπομπότας), Γιαξής, Παπαδόπουλος, Καπτέλι (46΄ Σαρέγκος), Πέτρου (74΄ Παράσχος), Μακούσης