Έσπασε το αήττητο της Φλωριάδας η Καμπή!

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ΑΕ Καμπής, που επικράτησε της Φλωριάδας με 1-2.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ΑΕ Καμπής κόντρα στη Φλωριάδα, σπάζοντας το αήττητο των πρωτοπόρων, και εδραιώνοντας της θέση της στην τετράδα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο πιεστικά στον αγωνιστικό χώρο, και στο 8ο λεπτό, από εκτέλεση φάουλ του Μαργαρίτη, ο Λύτος με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Η Φλωριάδα συνέχισε να πιέζει έχοντας καλές φάσεις με τους Μήτσιο και Μαργαρίτη, για να φτάσουμε στο 26', όταν ήρθε το 0-1, σε μία φάση που δε μύριζε γκολ. Συγκεκριμένα, ο Μουστακλής πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω, ο Ζαχαρης κέρδισε μια κόντρα και επιχείρησε ένα σουτ που έμοιαζε ακίνδυνο, με τον Μπακόλα να μην κάνει καλή εκτίμηση, και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, πιέζοντας στην περιοχή την Καμπή, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με το 0-1 να παραμένει.

Στο δεύτερο μισό, οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι με διάθεση να πιέσουν, με την ομάδα της Καμπής όμως να αμύνεται αποτελεσματικά. Στο 54ο λεπτό, από σπάσιμο της μπάλας του Τσίρου, ο Μαργαρίτης με φαλτσαριστό σουτ, έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έκανε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Γκαναβία πέντε λεπτά αργότερα, για να φτάσουμε στο 78ο λεπτό, όταν από σέντρα στην περιοχή της Καμπής, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μήτσιου στο πέναλτι, κι αυτός με δυνατό σουτ, έγραψε το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα μάλιστα, λίγο έλειψε ο ίδιος παίκτης να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, όταν ο Σπύρου έκανε ωραία προσπάθεια, και βρήκε το συμπαίκτη του κάθετα στην πλάτη της άμυνας, όμως η σέντρα σουτ του βρήκε λίγο στο πόδια του Μπόλη και βρήκε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Κι ενώ η Φλωριάδα ενέτεινε την πίεσή της, για δεύτερο γκολ, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να σκοράρουν, στο 87ο λεπτό, όταν σε βαθιά μπαλιά και κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Μουστακλής με προβολή νίκησε τους πάντες, γράφοντας μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς το 1-2 και χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Βασιλάκης αποβλήθηκε για τους ηττημένους με κόκκινη κάρτα, ενώ να σημειωθεί, πως αποχώρησαν από το ματς τραυματίες, ο Βλάρας για την Καμπή, με διάσειση στο 33', και ο Λύτος με τραυματισμό στο γόνατο για τη Φλωριάδα στο 75', και ευχόμαστε αμφότεροι οι ποδοσφαιριστές να είναι καλά στην υγεία τους.

Διαιτητής : Δραγατάκης Γιώργος  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Παπανίκος Βαγγέλης

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου) : Μπακόλας, Αποστόλου (55' Γκαναβίας), Καλαμπούκης (67' Σπύρου), Βασιλάκης, Λύτος (75' λ.τρ. Κακάβας), Κατσαρός, Τσίρος, Νικοπολίδης, Μήτσιος, Μαργαρίτης, Αντωνίου

ΑΕ Καμπής (Παλιάτσος-Μάζης) : Μπόλης, Στέργιος, Κωστάκος (60' Μπανιάς), Ντούπης, Μπέτσας, Καρράς, Βλάρας (33' λ.τρ. Γόγολος), Λάκκας, Μουστακλής, Τζούκας (82' Παππάς), Ζαχαρης (65' Μαγγίνας)