Νέα νίκη για την Πρόοδο Ρωγών, 2-0 τον ΑΟ Φιλιππιάδας

Τρίτη σερί νίκη για την ομάδα της Νέας Κερασούντας.

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Β' κατηγορίας η Πρόοδος Ρωγών που επικράτησε με 2-0 του γειτονικού ΑΟΦ, η οποία θέλει το απόλυτο έως το τέλος της κανονικής διάρκειας, ευελπιστώντας με συνδυασμό αποτελεσμάτων να τερματίσει σε καλύτερη θέση από την 3η. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν μία ήττα εντός προγράμματος και στρέφουν την προσοχή τους στα τελευταία τρία παιχνίδια που θα ψάξουν επίσης το απόλυτο που θα τους οδηγήσει στη συμμετοχή στα play-off. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στην αναμέτρηση και αφού προειδοποίησαν με τα σουτ των Παλιάτσου και Ν. Κολιού, άνοιξαν το σκορ στο 25ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Σιδηρόπουλου. Η ομάδα της Νέας Κερασούντας συνέχισε να πιέζει και είχε κεφαλιές από τους Σιδηρόπουλο και Λέντζου που δεν κατέληξαν στα δίχτυα, ενώ στο 40' ο Γόγολος σημάδεψε το δοκάρι.

Στην επανάληψη, η Πρόοδος Ρωγών σφράγισε τη νίκη στο 51ο λεπτό, όταν ο Κοτρότσιος που πέρασε ως αλλαγή στο ημίχρονο, από εκτέλεση κόρνερ κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Ο ΑΟΦ είχε μία ευκαιρία με το Μπάσιο, ο οποίος έπειτα από πάσα του Μπεζεβέγκη σούταρε άουτ, με τους γηπεδούχους να απειλούν εκ νέου με τον Σιδηρόπουλο και τον Ν. Κολιό, να χάνουν την ευκαιρία να εδραιώσουν το προβάδισμα για την ομάδα τους. Στο 85' από ωραία ενέργεια του Σιδηρόπουλου, ο Α. Κολιός σούταρε, με τον Τσάιμο να αποκρούει, για να χάσει ακόμα μία ευκαιρία για ένα τρίτο τέρμα η Πρόοδος λίγα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού, με τον Τσεβρενίδη να σουτάρει δυνατά και τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Διαιτητής: Μάνος Δημήτρης  Βοηθοί: Βαρέλης Βασίλης - Ζήκας Ν. (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Πρόοδος Ρωγών (Παλιάτσος): Λάκκας, Χαριτόπουλος (80' Στέργιος), Καραπάνος (46' Κοτρότσιος), Ντούπης, Λέντζος, Θεοδώρου, Γόγολος (57' Τσεβρενίδης), Νικοπολίδης, Κολιός Ν. (80' Κολιός Α.), Σιδηρόπουλος, Παλιάτσος (75' Ρέντζιος)

ΑΟ Φιλιππιάδας (Κωστάκος Δ.): Τσάιμος, Παπανος (80' Στέφου), Θάνης, Ευαγγέλου, Παπαρούνης, Μπάσιος (76' Λάμπρου), Αναγνωστάκης, Μέτος, Μπεζεβέγκης, Τσίντζος (46' Μπαριάμπα), Στούπας