Νίκη της Φιλίας επί του Παναιτωλικού

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα ΕΣΠΕΔΕ Γυναικών πανηγύρισε ο ΑΟ Φιλία, επικρατώντας με 3-1 σετ του Παναιτωλικού, στον αγώνα που διεξήχθη το μεσημέρι του Σαββάτου στο ΔΑΚ Αρτας.

Το ρεπορτάζ του αγώνα από τον ΑΟ Φιλία:

«Ο ΑΟ ΦΙΛΙΑ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έχοντας πολύ καλή υποδοχή πάσα και τελειώματα πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 9-5, 12-6 και 17-8. Το τελικό σκορ του σετ ήταν 25-13 για την ομάδα μας.

Παρόμοια με το πρώτο, εξελίχθηκε και το δεύτερο σετ με τον ΑΟ ΦΙΛΙΑ να προηγείται με 9-3, 15-8 και να επικρατεί του Παναιτωλικού με 25-19.

Το τρίτο σετ δεν εξελίχθηκε όπως τα προηγούμενα, καθώς η ομάδα μας δεν μπήκε με την ίδια διάθεση, όπως στα προηγούμενα σετ. Ο Παναιτωλικός εκμεταλλεύτηκε το γεγονός αυτό και έφτασε να προηγείται με 18-10. Οι αθλήτριες μας σε εκείνο το σημείο αντέδρασαν και με συνεχόμενους πόντους πλησίασαν σε 18-20 και 19-22. Τελικά η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε και ο Παναιτωλικός κέρδισε το σετ με 20-25.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ οι αθλήτριες μας μπήκαν αποφασισμένες να κερδίσουν το σετ και τον αγώνα. Έχοντας πολύ μεγάλη συγκέντρωση στο παιχνίδι, μείωσαν τα λάθη τους, βελτίωσαν το μπλοκ και προηγήθηκαν με 6-3, 11-5 και 16-8. Τελικά το σετ τελείωσε με 25-13 υπέρ της ομάδας μας».