Νέα εκτός έδρας ήττα για τη Δόξα Πύρρου

Οι απουσίες φάνηκε ότι έπαιξαν σημαντικό ρόλο στο αποτέλεσμα του αγώνα.

Την 7η σερί εκτός έδρας ήττα γνώρισε χθες η ΑΕ Δόξας Πύρρου Άρτας από την ΑΕ Γλαύκου Έσπερου Πατρών με 72-67. Η αρτινή ομάδα αν και ξεκίνησε τη σεζόν με δύο σερί εκτός έδρας νίκες με Παναχαϊκή και Ιωάννινα, στη συνέχεια αδυνατεί να πάρει κάποιο ροζ φύλλο αγώνα μακριά από την έδρα της. Βέβαια σε αρκετά από τα εκτός έδρας παιχνίδια ρόλο έπαιξαν οι διαιτητικές αποφάσεις στα κρίσιμα τελευταία λεπτά ή οι απουσίες, όπως στο χθεσινό παιχνίδι, όπου η ομάδα στερήθηκε τις υπηρεσίες των Ξιούρα και Σταυρόπουλου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η αρτινή μας ομάδα παρά τις απουσίες μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-30. Οι Πατρινοί όμως κατάφεραν να ανατρέψουν γρήγορα το σκηνικό στο 2ο δεκάλεπτο και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 43-38. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Δόξα Πύρρου μπήκε όπως και στο α' μέρος πιο δυνατά και κατάφερε με ένα σερί 11-0 να προηγηθεί με 48-54, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους σερί 13-0 και ολοκλήρωσαν το 3ο δεκάλεπτο έχοντας το κεφάλι στο σκορ με 61-54. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατηρούσαν συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα, με τον Ίλιτς να μειώνει σε 70-67 στο 39' και στη συνέχεια την αρτινή μας ομάδα, στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα να, να χάνει τρεις ευκαιρίες να ισοφαρίσει το παιχνίδι, καθώς τα δύο τρίποντα του Ίλιτς και το ένα του Θώδη που που σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων μαζί με τον Μπάλλα δεν βρήκαν στόχο. Παρά την ήττα, η Δόξα Πύρρου κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά των 10 πόντων που είχε κερδίσει στον πρώτο γύρο τους αντιπάλους της, με ότι αυτό σημαίνει σε περίπτωση ισοβαθμίας, ενώ ταυτόχρονα διατηρήθηκε στην εξάδα που οδηγεί στα play-offs.

Διαιτητές: Αργυρούδης - Οικονόμου - Αρτελάρης

Δεκάλεπτα: 22-30, 21-8, 18-16, 11-13

ΑΕ Γλαύκου Έσπερου Πατρών (Βουρνάς): Τζίμης 16(1), Ρουμελιώτης 11, Κρέμιτς 9, Ροκανάς 3(1), Μπόγρης, Μπαρδάκας 18(2), Κούτρας 3, Σερέτης 2, Πανόπουλος 4, Αργυρόπουλος 6

ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας (Μανθάς): Ιωαννίδης 6(1), Γυφτοκώστας, Πρίφτι, Μπαρτζώκας, Βασιλείου, Δόνος 9(1), Μπάλλας 19(1), Θώδης 10(2), Ίλιτς 23(1), Μουκάι

Photo credit: Δημήτρης Τρασάνης