Νέα εντός έδρας νίκη για τον Πύρρο

Νέα εντός έδρας νίκη για την ομάδα του Πύρρου, όπου μετά τον Ποσειδώνα Παξών νίκησε και τους Μολοσσούς Ιωαννίνων, ενώ ενδιάμεσα η αρτινή ομάδα είχε κάνει το ρεπό της.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 13-22 στο 10', ενώ διατήρησαν τη διαφορά μέχρι το ημίχρονο, όπου πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 29-38. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού στο γ' δεκάλεπτο, όπου με ένα επιμέρους 19-13, μείωσαν στους τρεις (48-51). Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν αναδείχθηκε νικητής (68-68), με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να λύσουν τις διαφορές στους στην παράταση, εκεί όπου οι αρτινοί είχαν καλύτερες επιθετικές επιλογές και έφτασαν στη νίκη με σκορ 77-71. Τη διαφορά στο σκοράρισμα για τον Πύρρο έκαναν οι Δημητρίου με 19 πόντους και Κότσικας-Χίντζιος που είχαν από 18.

Διαιτητές: Μίγδος - Τσώλης

Δεκάλεπτα: 13-22, 29-38, 48-51, 68-68 (κ.δ.), 77-71 (παρ.)

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Σαπρίκης, Χίντζιος 18(1), Γιαννάκης 11(1), Κάλλης 4, Σκορδής, Αναγνώστου, Λιάπατας 1, Λώλος 6, Κότσικας 18(3), Οικονομίδης, Δημητρίου 19

Μολοσσοί Ιωαννίνων (Χατζής-Μακρής): Μπακαλούμης, Πολύζος 9, Παπαγεωργίου, Ζήσης 32(4), Γρηγοριάδης, Κώτσης 12(1), Σιώζος 3, Γούλας 9, Μάστορας 4, Γκρεκός 2