Μπήκε στο παιχνίδι της ανόδου ο ΑΟ Κορφοβουνίου

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τον γκολκίπερ Γιώργο Κίτσιο, ο ΑΟ Κορφοβουνίου επικράτησε με 1-0 του Ερμή και μπήκε στο παιχνίδι της ανόδου.

Σημαντική νίκη πέτυχε ο ΑΟ Κορφοβουνίου, με 1-0 επί του Ερμή Κεραματών και μπήκε στο κόλπο για την άνοδο στην Α' ΕΠΣΑ. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, ο γκολκίπερ των νικητών, Κίτσιος, που "κατέβασε τα ρολά". Στο 7ο λεπτό,  ο Σιαπάτης σούταρε όμως ο Κίτσιος έδιωξε με γροθιές. Στο 20', ο Μπόσμος απάντησε σουτάροντας διαγώνια, με την μπάλα να χτυπά εξωτερικά του δοκαριού. Στο 26ο λεπτό, ο Πατήλας πήρε την κεφαλιά, με τον Κίτσιο να διώχνει, ενώ στο ημίωρο, φάουλ του Αλέκου Παππά έδιωξε και πάλι δύσκολα ο γκολκίπερ του ΑΟΚ.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι απείλησαν νωρίς, με τον Καρίνο να βρίσκει το Βασιλείου, που νικήθηκε όμως από το Γόγαλη. Στο επόμενο λεπτό, ο Ερμής απάντησε με το Σιαπάτη να σουτάρει λίγο δίπλα από το δοκάρι. Στη συνέχεια, ο ΑΟΚ είχε δύο καλά σουτ με τον Μπόσμο και τον Ντούλα που έφυγαν άουτ, ενώ στο 55ο λεπτό ο Λεκάνης σέντραρε, όμως την κεφαλιά του Στασινού, σταμάτησε σωτήρια ο Ζάμπας. Ένα λεπτό μετά, ο Βασιλείου είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όμως από θέση τετ α τετ πλάσαρε άουτ. Στο 58', ο Στασινός κέρδισε πέναλτι από το Μεγαδούκα, ο Σιαπέρας εκτέλεσε όμως ο Κίτσιος έπεσε στη γωνιά του και έδιωξε! Οι δυο ομάδες είχαν μικροευκαιρίες μέχρι το 80ο λεπτό, όταν και σημειώθηκε το γκολ που έκρινε το ματς. Συγκεκριμένα, ο Καρίνος με ωραίο σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, εκείνη έσκασε μέσα από τη γραμμή τέρματος, και έτσι έγινε το 1-0. Τρία λεπτά μετά, ο Μπόσμος είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς όμως σούταρε άουτ, για να φτάσουμε στο 86', όταν ο Κατέρος σούταρε, ο Κίτσιος έδιωξε στη γωνιά του, ενώ σε νέο σουτ του Σιαπέρα, ο έμπειρος γκολκίπερ πετάχτηκε ξανά στη γωνιά του, κρατώντας το “μηδέν”. Στο 89ο λεπτό, ο Σιαπέρας έφτασε ξανά κοντά στο γκολ, με νέο ωραίο σουτ, όμως ο Κίτσιος έφυγε στο “παραθυράκι” του, λέγοντας και πάλι “όχι”. Στις καθυστερήσεις, ο Σιαπέρας επιχείρησε εκ νέου να σκοράρει, με τον Κίτσιο να του αρνείται και πάλι εντυπωσιακά το γκολ, δίνοντας ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του, με εμφάνιση εφήβου. Χαρακτηριστικό της εμφάνισης του Κίτσιου, το γεγονός πως με το πέρας του αγώνα, συμπαίκτες αλλά και αντίπαλοι έσπευσαν να το συγχαρούν, όπως φαίνεται και στο φωτορεπορτάζ του artagoal.gr.

Διαιτητής : Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Θεοδωρακόπουλος Κωνσταντίνος

ΑΟ Κορφοβουνίου (Πλιάτσικας) : Κίτσιος, Παππάς (10' λ.τρ. Καρίνος – 90' Τάτσης), Ζάμπας, Βασιλείου, Καραντζάς, Ντούλας (70' Βάσιος), Μεγαδούκας, Σαμαρτζής, Κοκκινέλης (50' Βαζούρας), Κοντοδήμας, Μπόσμος

Ερμής Κεραματών (Σεϊμένης-Σιαπέρας) : Γόγαλης, Χαϊντάρι, Δήμος Αλ., Κατέρος, Τσώλης, Πατήλας, Στασινός, Σιαπέρας, Σιαπάτης, Μήτσιος, Λεκάνης