Με «αέρα» και στα play-off η Αναγέννηση

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα play-off η Αναγέννηση Άρτας.

Η Αναγέννηση επικράτησε στο Δημοτικό Στάδιο Άρτας του Ολυμπιακού Καλοβάτου με σκορ 4-0 και πήρε με το καλημέρα σημαντικό προβάδισμα (+6) για την άνοδο στην Α' κατηγορία. Η Αναγέννηση καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, καθώς πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 3-0 υπέρ της. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Κολιός έπειτα από πάσα του Γκαρτζώνη, από καλή θέση έστειλε τη μπάλα πάνω στον Θεμελή, ενώ στο 9ο λεπτό, ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων με εντυπωσιακή επέμβαση είπε "όχι" σε δυνατό σουτ του Κορέσι μέσα από την μεγάλη περιοχή. Τελικά, η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς στο 20ο λεπτό, όταν από παράλληλη πάσα του Γκαρτζώνη, η μπάλα πέρασε από τον Κολιό, όμως ο Βασιλείου ήταν ξεχασμένος στο δεύτερο δοκάρι και αφού κοντρόλαρε με ωραίο σουτ έκανε το 1-0. Η επόμενη καλή στιγμή της Αναγέννησης μετουσιώθηκε σε γκολ, όταν στο 35' ο Γκαρτζώνης έκανε τη σέντρα και ο Κολιός με κεφαλιά δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Θεμελή, κάνοντας το 2-0. Στο 35' ήρθε και το τρίτο γκολ για την Αναγέννηση, έπειτα από ωραία ατομική προσπάθεια του Κορέσι και εύστοχο τελείωμα για το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι που καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού προσπαθούσαν να βρουν μία καλή στιγμή από αντεπίθεση, απείλησαν στις καθυστερήσεις του α' μέρους, με τον Σαλτογιάννη να σουτάρει από πλάγια θέση και να αναγκάζει τον Βαρέλη να πέσει και να μπλοκάρει.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, όμως ο Γκαρτζώνης δύο φορές με σουτ από τα όρια της περιοχής δεν κατάφερε να νικήσει τον Θεμελή, που μπλόκαρε. Στο 67' ο νεοεισελθών στο παιχνίδι Γιώργος Δήμος, λίγο έλειψε στην πρώτη του επαφή να σκοράρει, όμως το πλασέ σε κενή εστία που έκανε, έπειτα από πάσα του Βασιλείου πέρασε άουτ. Στο 75' ο Γιώργος Α. Νταλάκας είχε ένα ωραίο σουτ που πέρασε λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία. Δύο λεπτά αργότερα, ο Γκαρτζώνης με την τρίτη του ασίστ στο παιχνίδι, έβγαλε με κάθετη πάσα τον Πάνο Γεωργούλα μόνο του απέναντι στον τερματοφύλακα, και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Η Αναγέννηση κυνήγησε και άλλο γκολ, όμως στο 81' στο σουτ που επιχείρησε ο Γιώργος Δ. Νταλάκας αφού απέφυγε ωραία τον προσωπικό του αντίπαλο, ο Θεμελής βρήκε ελάχιστα την μπάλα και με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ. Οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα δύο μεγάλες ευκαιρίες στο παιχνίδι, με τον Γεωργούλα στο 84' από πλάγια θέση να πλασάρει πάνω στον Θεμελή και τον Γκαρτζώνη στις καθυστερήσεις από θέση τετ-α-τετ να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Μαζαράκος Νίκος - Πετσίνης Δημήτρης

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας Α.): Βαρέλης, Αβραμίδης (85' Παπαχρηστάκης), Μανοδήμος, Τσιφλίδης, Κορέσι, Βασιλείου (71' Γεωργούλας Π.), Σταύρου (79' Γκότζιος), Νταλάκας Γ.Α., Γκαρτζώνης, Νταλάκας Γ.Δ., Κολιός (66' Δήμος)

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Τσόγκας): Θεμελής Κ., Σμύρης, Ρώσσιος, Τζιανούμης, Τζίμας, Τόλης, Θεμελής Γ. (60' Μάρης), Κωλέτσος, Κουτρουμάνος, Ράμα Γ. (71' Ντόκορος), Σαλτογιάννης