Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις Αστέρας και Δίας

Αστέρας Ρόκκα και Δίας Κωστακιών, μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις σε αναμέτρηση στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής στη Β' ΕΠΣ Άρτας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και απείλησαν πρώτοι στο 5ο λεπτό, όταν από βολέ, ο πολύ δραστήριος στο χθεσινό ματς Μούστο, απέφυγε την έξοδο του Κατσούλα και σέντραρε παράλληλα, με τον Ντόμο στη συνέχεια να έχει ένα σουτ σε κενή εστία που πέρασε άουτ. Στο 14' ο Μούστο πέρασε από τα αριστερά και σέντραρε χαμηλά, με τον Μπολιεράκη στο δεύτερο δοκάρι από κοντά να πλασάρει και τον Κατσούλα να τον σταματά. Στο 17' ο Ντόμος πέρασε κάθετα στον Μπολιεράκη που σέντραρε, με τον Μούστο με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες με γκολ στο 35ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου Βάντζου, ο Μήλιος επωφελήθηκε από την αδυναμία των αντιπάλων να απομακρύνουν και από κοντά έκανε το 1-0, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Δίας κατάφερε να πετύχει ότι δεν μπόρεσε στο α' μέρος, ισοφαρίζοντας στο 54ο λεπτό, έπειτα από συνεργασία δύο παικτών που μπήκαν στο παιχνίδι στο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, ο Ντόμος πέρασε κάθετα στον Κωλέτσο, ο οποίος πάσαρε παράλληλα και ο Μίκροβας με προβολή έκανε το 1-1. Ο Αστέρας προσπάθησε να ανακτήσει άμεσα το προβάδισμα, όμως ο Κρεμίδα με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια είδε τη μπάλα να περνά μόλις άουτ. Ακολούθησαν δύο σουτ με τον Κωλέτσο για τον Δία και τον Κρεμίδα για τον Αστέρα που δεν είχαν ευτυχή κατάληξη, για να έρθει στο 61ο λεπτό το 2-1 με κεφαλιά του Νίκου Μπαγιώργα έπειτα από συστημένη σέντρα του Κρεμίδα. Τρία λεπτά αργότερα ο Μούστο προσπάθησε με ψαλιδάκι να σκοράρει όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία, για να χάσει στη συνέχεια μεγάλη ευκαιρία ο Νίκος Μπαγιώργας να κλειδώσει τη νίκη για τον Αστέρα, ο οποίος έπειτα από κάθετη πάσα του Μήλιου που τον έβγαλε απέναντι από τον Ράμμο, αυτός νικήθηκε από τον νεαρό γκολκίπερ. Στο 73' οι φιλοξενούμενοι προειδοποίησαν εκ νέου με τον Μούστο, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή ανάγκασε τον Κατσούλα σε δύσκολη επέμβαση. Τελικά ένα λεπτό αργότερα, Κωλέτσος και Μίκροβας συνεργάστηκαν με παρόμοιο τρόπο με το πρώτο τους γκολ, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Στο 81' ο Κατσούλας διάβασε γρήγορα τη φάση σε κεφαλιά προς τα πίσω του Λάμπρου Βάντζου, κλείνοντας το οπτικό πεδίο του Μούστο που σούταρε πάνω του. Τέλος, ο Αστέρας είχε την ευκαιρία σε αντεπίθεση να πάρει το τρίποντο της νίκης στις καθυστερήσεις, όμως ο Κρεμίδα έπειτα από σέντρα του Μήλιου, από κοντά με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Διαιτητής: Παπαδημητρίου Δονάτος  Βοηθοί: Κοσίνας Βαγγέλης - Νικολάου Βαγγέλης

Αστέρας Ρόκκα (Πάντος): Κατσούλας, Βάντζος Ι. (78' Νίκαρης), Βάντζος Λ., Βάντζος Ε. (70' Λουάνι), Φράγκος, Μπασιάκος, Μάης, Γκανιάτσας Χ., Κρεμίδα, Μήλιος, Μπαγιώργας Ν. (87' Κολιός Α.)

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης Α.): Ράμμος, Μπεκιάρης Κ. (70' Ρούμπος), Βασιλάκης, Gusaila, Μπούκας, Μπολιεράκης (46' Μίκροβας), Θεοδώρου, Σίμος Ν., Μούστο, Ντόμος (83' Παπασταθάκης), Λάλος (46' Κωλέτσος)