Μόνο ο Αίας πήρε το ροζ φύλλο αγώνα

Διαβάστε τα ρεπορτάζ από τα παιχνίδια των αρτινών μας ομάδων στην Α' ΕΣΚΑΒΔΕ.

Α.Σ. ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ – Α.Σ. ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ 55-51

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στο παιχνίδι και το ημίχρονο τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 18-25. Ο Αίας όμως με ένα εντυπωσιακό αμυντικά και επιθετικά γ' δεκάλεπτο (20-5), γύρισε το παιχνίδι και στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού κατάφερε έξυπνα να διατηρήσει το προβάδισμα, για να φτάσει στο τέλος στη νίκη με 55-51. Μπράμης με 15π., Τσαμπάς με 12π. και Σμύρης με 10π. ξεχώρισαν επιθετικά για τον Αίαντα.

Δεκάλεπτα: 4-10, 18-25, 38-30, 55-51

Φέτα Ήπειρος Αίας Άρτας (Λεμονιάς): Φούκας, Φορτοτήρας 8(2), Σμύρης 10, Ζαγαλίκης 1, Τάτσης, Τσαμπάς 12, Ρόβας, Γάκης 9(1), Ζήκος, Μπράμης 15

Αργοναύτες Αγρινίου (Παπαθανασόπουλος): Μουρκούσης, Κουτρουμάνος 4(1), Ξανθόπουλος 2, Αργυρίου 12(2), Μαρκουίζος 20(4), Καραμπέτσος, Βαγενάς, Παπαθανασόπουλος 4, Τραϊοφόρος 3(1), Δρακονταειδής 6(1)

Α.Ο. ΒΟΝΙΤΣΑΣ – Α.Ε. ΔΟΞΑ ΠΥΡΡΟΥ 90-55

Βαριά εκτός έδρας ήττα γνώρισε η Δόξα από τον πρωτοπόρο και αήττητο ΑΟ Βόνιτσας. Η αρτινή ομάδα ουσιαστικά άντεξε μόνο για ένα ημίχρονο, με το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να είναι 38-26. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι χάρη στην υπεροχή τους στα ριμπάουντ αλλά και στην ευστοχία του Καραμπά έξω από τα 6,75μ. κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά στους 23 πόντους. Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δ' δεκάλεπτο μιας και οι παίχτες της Βόνιτσας συνέχιζαν να βγάζουν ενέργεια στο παρκέ και να στέλνουν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της με τη λήξη του αγώνα (90-56).

Δεκάλεπτα: 18-11, 38-26, 66-43, 90-56

ΑΟ Βόνιτσας (Βαβέτσης): Βασιλάκος, Τσηταλας 27, Γάκης 2, Καραμπάς 27(6), Σολδάτος 12(2), Βασιλειάδης, Βαβέτσης 2, Γεωργούλας 8(2), Θειακός 12, Παπαγιάννης

Δόξα Άρτας (Βόϊδαρος): Μιχάλης 22, Μάνδαλος, Κωστούλας, Μάνθας 12(2), Τσακαλώτος, Βάσιος 2, Ντάσκαρης, Σκούτας 7(1), Τσίτσικας 4, Γείτονας 4, Αναγνώστου 4

ΘΡΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ – Α.Κ. ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ 77-74

Τη νίκη μέσα από τα χέρια του έχασε στα Γιάννενα ο Πύρρος. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγήθηκαν στο α' δεκάλεπτο με 13-27. Στη συνέχεια έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και διατηρούσαν μία ασφαλή διαφορά μέχρι το τέλος του γ' δεκαλέπτου (56-66). Στο τελευταίο όμως δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και γύρισαν το παιχνίδι με ένα επιμέρους σκορ 21-8 και πήραν μία δύσκολη νίκη με σκορ 77-74. Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε για το Πύρρο ο Κωσταπαππάς, ο οποίος πέτυχε 23 πόντους με 5 τρίποντα, με τους Δημητρίου και Πέτσα να τον ακολουθούν με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 13-27, 37-46, 56-66, 77-74

Θρύλος Ιωαννίνων: Ντρίτσος 7(1), Τζίμας, Καραγιάννης 19(1), Τραιανός, Σκόρδος, Μοντοίλος, Σπύρου 7, Κονταξής, Τζοβάρας 26(2), Ταχιάς 10(1), Λάμπρου 5, Κωστούλας 1

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Σπύρου 2, Πέτσας 18, Λάμπρου 2, Κλαφούνης 1, Μουκάι 9(1), Κωσταπαππάς 23(5), Σκαμαντζούρας, Ασσι, Δημητρίου 19

Β.Α.Ο. ΑΡΤΑΣ – Π.Α.Σ. ΓΙΑΝΝΙΝΑ 44-74

Καμία τύχη δεν είχε ο ΒΑΟ απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα που παραμένει αήττητος, συνεχίζοντας την κούρσα του προς τη Γ' Εθνική. Η αρτινή ομάδα κατάφερε να αντέξει για ένα ημίχρονο, όμως στην επανάληψη ο ΠΑΣ ανέβασε ρυθμούς και διάθεση, και έφτασε σε μία εμφατική νίκη με σκορ 44-74.

Δεκάλεπτα: 13-18, 25-35, 32-57, 44-74

ΠΑΣ Γιάννινα (Σδρακας): Μιχαήλ 3(1), Πανάρας 15(4), Μουζακίτης 9(1), Τσίρμπας-Αναγνώστου 5(1), Τώνης 5(1), Ζήκος 2, Καρασίμος 1, Μάντζιος Δ. 13(1), Πάτρας, Πανταζής 5(1), Μάντζιος Π. 10, Γιωτάκης 6