"Πρεμιέρα" με άνετη νίκη για τον Αίαντα

Πρώτο ματς στο Πρωτάθλημα για τον Αίαντα, που επικράτησε με 1-5 της ΑΕ Σελλάδων.

Εύκολα μπήκε στις υποχρεώσεις του στο Πρωτάθλημα ο Αίας Ράχης, καθώς την πρώτη αγωνιστική πήρε το άκοπο τρίποντο κόντρα στην Καμπή που δεν κατεβαίνει. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 1-5 της ΑΕ Σελλάδων, η οποία έχει μπει με δύο ήττες σε ισάριθμα ματς στο Πρωτάθλημα. Ο Αίας ήταν ανώτερος και πιο επιθετικός και στο 10ο λεπτό, με τον Κορέλη να σουτάρει και το Χούσο να διώχνει. Στο 21ο λεπτό, ο Τσίρος απείλησε έχοντας ένα σουτ που έφυγε άουτ, για να ανοίξει το σκορ ο Κόξιας στο 33ο λεπτό, μετά από ασίστ του Τσίρου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας, δεν κατάφεραν όμως να απειλήσουν περαιτέρω, με το 0-1 να παραμένει σκορ ημιχρόνου,

Στην επανάληψη, ο Αίας πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στο 50ο λεπτό, όταν μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας Ξυλογιάννη και Κορέλη, τελικός αποδέκτης ήταν ο Τσίρος που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 0-2. Οι φιλοξενούμενοι καθάρισαν το ματς στο τελευταίο τέταρτο, όταν με ένα πεντάλεπτο-φωτιά ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 0-5. Αρχικά, στο 77ο λεπτό, μετά από μπαλιά του Βασιλάκη στην πλάτη της άμυνας, ο ταχύτατος Κόξιας έστειλε την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα, γράφοντας το 0-3. Στο 80ο λεπτό, ο Καλαμπαλίκης έγραψε το όνομά του στη λίστα των σκόρερς, όταν με πολύ ωραία προσωπική προσπάθεια απέφυγε δύο αντιπάλους, και με διαγώνιο σουτ έγραψε το 0-4. Το εκρηκτικό διάστημα του Αίαντα έκλεισε δύο λεπτά αργότερα, όταν Σιαπάτης και Κορέλης άλλαξαν την μπάλα και ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 0-5. Το μόνο που κατάφεραν οι νεαροί των Σελλάδων ήταν να μειώσουν στο 89ο λεπτό, όταν μετά από λάθος γύρισμα, ο Λιάπης έγινε κάτοχος της μπάλας και πλάσαρε σωστά τον Γκουσάιλα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-5

Διαιτητής : Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης  Βοηθοί : Πολύζος Αλκίνοος - Τσιώρη Ιωάννα

ΑΕ Σελλάδων (Χρήστου) : Χούσος (74' Μαρκετάκης), Κατσάνος, Μπουζάνης (57' Χρήστου), Παπαδημητρίου, Λάκκας, Ντούλας (62' Λαχανάς), Κεφάλας, Σιαφάκας, Λιάπης, Ζιώγος, Γκίκας

Αίας Ράχης (Παππάς Αλ.) : Γκουσάιλα, Καλαμπαλίκης, Παπακώστας (46' λ.τρ. Βασιλάκης), Κατέρος, Αβραμίδης, Γιώτης, Ξυλογιάννης (82' Σάλλας), Ευαγγέλου, Τσίρος (60' Σιαπάτης), Κορέλης, Κόξιας (65' Μπέτσας)