Μια ανάσα από την απευθείας άνοδο ο Αίας με χατ-τρικ Τομουτζόγλου

Μια νίκη μακριά από την απευθείας άνοδο και τον τίτλο του Πρωταθλητή είναι ο Αίας Ράχης, που επικράτησε των Σελλάδων, με 5-0.

Δε δείχνει διάθεση να χαλαρώσει ο Αίας Ράχης, που με τη σημερινή του νίκη, με 5-0 επί της ΑΕ Σελλάδων, βρίσκεται ένα τρίποντο μακριά από τον τίτλο του Πρωταθλητή και την απευθείας άνοδο στην Α' ΕΠΣΑ, ένα ενδεχόμενο που όλοι λίγο πολύ θεωρούν δεδομένο με τη φετινή εικόνα της ομάδας του Γιάννη Κοσμά. Στα αγωνιστικά, μόλις στο 5ο λεπτό, οι γηπεδούχοι προειδοποίησαν με τον Κορέλη να πλασάρει λίγο άουτ, και δύο λεπτά αργότερα, άνοιξαν το σκορ, όταν ο Κοτρότσιος βρήκε τον Τομουτζόγλου, και εκείνος πλάσαρε εύστοχα, για το 1-0. Ο Κοτρότσιος προσπάθησε να χριστεί σκόρερ, σε δύο περιπτώσεις, όμως ο Μακρής αντέδρασε σωστά, ενώ μέχρι το ημίωρο, οι Σελλάδες απείλησαν σε δύο περιπτώσεις, με άστοχα σουτ των Γκίκα και Μπέκα. Στο 34ο λεπτό, ο Κορέλης νικήθηκε από το Μακρή, και τρία λεπτά μετά, καλό σουτ του Βίτσιου για τις Σελλάδες έφυγε άουτ. Στο 45ο λεπτό, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν ο Μακρής ανέτρεψε στην περιοχή το Σιαπάτη, και ο Τομουτζόγλου από την άσπρη βούλα του πέναλτι, έγραψε το 2-0.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά, και στο 50ο λεπτό, ο Τομουτζόγλου με προσωπική ενέργεια, έκλεισε το χατ-τρικ του, γράφοντας το 3-0. Ο Αίας διαχειρίστηκε το υπέρ του αποτέλεσμα και με ένα εκρηκτικό τελευταίο 5λεπτο ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ. Ο Κοτρότσιος που έψαξε το γκολ, είχε ένα καλό μακρινό σουτ, στο 67ο λεπτό, για να γράψει τελικά το 4-0, στο 86ο λεπτό με κοντινό πλασέ, μετά από πάσα του Κορέλη. Ο Κορέλης σήμερα είχε ρόλο δημιουργού και ένα λεπτό αργότερα, μοίρασε ακόμα μια ασίστ για το Ρώσσο, που από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 5-0 για την ομάδα του.

Διαιτητής : Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί : Βαρέλης Βασίλης - Πανάγος Άγγελος

Αίας Ράχης (Κοσμάς) : Γεωργάκης (78' Σάλλας), Ρώσσος, Νίκου (63' Θεμελής Γ.), Ντούπης, Αβραμίδης, Τόλης (77' Μπέτσας), Τομουτζόγλου (77' Κατέρος), Θεμελής Ν., Κορέλης, Κοτρότσιος, Σιαπάτης (63' Ευαγγέλου)

ΑΕ Σελλάδων (Χρήστου) : Μακρής, Κατσάνος (80' Πλατσούκας), Μπουζάνης, Σιαφάκας (80' Γκούβας), Παπαδημητρίου, Ντούλας, Μπέκας (74' Γεωργίου), Λάκκας, Γκίκας (74' Παπαγεωργίου), Λαχανάς (63' Τσιρογιάννης), Βίτσιος