Εύκολη νίκη των Φιλελλήνων επί του ΑΟΚ Τζουμέρκων στο Παλαιοκάτουνο

Καθάρισε από το α΄ ημίχρονο τη νίκη η ομάδα του Πέτα.

Εύκολο έργο απέναντι στον αποδυναμωμένο φέτος ΑΟΚ Τζουμέρκων είχαν οι Φιλέλληνες, οι οποίοι με δεύτερη σερί νίκη πλησίασαν στον πόντο από την τέταρτη θέση. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Σωτήρη Σταμάτη να σουτάρει, η μπάλα να βρίσκει και στον Κατσάνο, και να καταλήγει στα δίχτυα του Καραμπούλα για το 0-1. Οι Φιλέλληνες συνέχισαν να πιέζουν, με τον Καραμπούλα να αποκρούει στη συνέχεια σουτ των Αθανασιάδη και Ροβίνα. Στο 39ο λεπτό ο Μπιρμπίλης βρήκε κάθετα τον Σταμάτη, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα, διπλασιάζοντας τα δικά του τέρματα και της ομάδας του. Τρία λεπτά αργότερα από εκτέλεση κόρνερ του Αθανασιάδη, ο Μπιρμπίλης με μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-3.

Στο β' ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν όπως και στο α', και στο 52ο λεπτό ο Δήμος με κάθετη πάσα βρήκε τον Ροβίνα, ο οποίος με πλασέ από πλάγια θέση πέτυχε το 0-4, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Οι Φιλέλληνες παρά τις αλλαγές του προπονητή τους δεν σταμάτησαν να δημιουργούν φάσεις και στο 65' ο νεαρός Άγγελος Μακρής είχε ένα καλό σουτ που πέρασε άουτ, ενώ στο 70' ο Καραμπούλας απέκρουσε σε κόρνερ σουτ του Κώστα. Οι γηπεδούχοι στο 85ο λεπτό έχασαν ευκαιρία με τον Τσέτσο να πετύχουν το γκολ της τιμής, αλλά το σουτ που επιχείρησε μετά από σέντρα του Πλεύρη, βρήκε σε ετοιμότητα τον Γεροδήμο.

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Σιατής Κωνσταντίνος - Διονύσης Δημήτρης

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Κολοκύθας): Καραμπούλας, Τσέτσος, Κωνσταντινίδης, Κατσάνος Γ., Κολοκύθας, Βόϊδαρος, Σπανός Δ., Διονύσης Ν., Σπανός Α. (63' Διονύσης Δ.), Πλεύρης Ν., Κατσάνος Κ.

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας): Γεροδήμος, Τσιγαρίδας, Κολιός (56' Γούλας Α.), Γρούμπας, Γούλας Π., Αθανασιάδης (46' Σερβετάς), Δήμος, Σταμάτης Σ. (56' Κώστας), Βάσιος, Ροβίνας, Μπιρμπίλης (46' Μακρής)