Μεγάλη νίκη του Ξηροβουνίου επί της Καμπής

Σπουδαία νίκη πέτυχε η ΑΕ Ξηροβουνίου, που επικράτησε της ΑΕ Καμπής, με 3-2.

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ΑΕ Ξηροβουνίου, στο τοπικό ντέρμπι με την Καμπή, και πλέον βρίσκεται μια ανάσα από τον Αχιλλέα Νεοχωρίου, ο οποίος βρίσκεται πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Στο 3ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με πρώτοι, με τον Πλακιά να κοντράρεται όμως τελευταία στιγμή. Η ΑΕΞ απάντησε στο 5', με το Γεωργούλα από καλή θέση να σουτάρει αδύναμα, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Σταμάτης, δοκίμασε απευθείας κόρνερ, όμως ο Στέφου έδιωξε δύσκολα. Στο 7ο λεπτό ήρθε το 1-0, όταν ο Σιαμέτης σούταρε, ο Τρούλλης έβαλε το πόδι και άλλαξε πορεία στην μπάλα, που ξεγέλασε τον Αλεξίου. Στο 20ο λεπτό, η Καμπή απάντησε όταν από κόρνερ του Δόση, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και έφτασε στο Σταμάτη στο ύψος της περιοχής, που σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα, για το 1-1. Η ΑΕΞ ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμά της, καθώς στο 25ο λεπτό από σέντρα του Μπατίλα, ο Γεωργούλας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-1. Στο 35ο λεπτό, οι δύο ομάδες έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς Τζούκας και Λύτος αποβλήθηκαν αμφότεροι με κόκκινη κάρτα για κοκορομαχία. Στο 38ο λεπτό, ο Βλάρας σέντραρε, ο αέρας έδωσε στην μπάλα παράξενη τροχιά και εκείνη κατέληξε στο δοκάρι του Στέφου. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Μπατίλας σούταρε στην αγκαλιά του Αλεξίου.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 50ο λεπτό, με τον Πλακιά να προσπαθεί να σκοράρει, με προβολή, όμως τον Πλατογιάννη να αποσοβεί το γκολ. Στο 57ο λεπτό, ήρθε η ισοφάριση για την Καμπή, όταν ο Δόσης κέρδισε πέναλτι από το Σαββίδη, και ο Στέργιος που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-2. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα έφτασαν κοντά στην ολική ανατροπή τρία λεπτά αργότερα, όμως ο Μουστακλής με το Στέφου εξουδετερωμένο, μετά από πάσα του Δόση, έστειλε την μπάλα άουτ. Η ΑΕΞ με τη σειρά της πλησίασε στο γκολ, στο 70' όταν από φάουλ του Κόνιαρη, ο Τρούλλης πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Η Καμπή έμεινε στο 71ο λεπτό, με 9 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Στέργιου. Οι γηπεδούχοι, έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα πλέον, είχαν νέα μεγάλη στιγμή στο 73', με τον Αλεξίου να νικά σε τετ α τετ τον Μπατίλα, όμως δύο λεπτά αργότερα, βρήκαν το γκολ που έκρινε το ματς, όταν από κόρνερ του Μπατίλα, ο Θάνος με κεφαλιά, διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Η ΑΕΞ βρήκε χώρους και είχε δύο μεγάλες στιγμές στο 85' και στο 86' με τους Καλεύρα και Πλατογιάννη να νικιούνται σε τετ α τετ από τον Αλεξίου, χάνοντας ευκαιρίες να τελειώσουν το ματς, το οποίο πάντως κατέληξε στην ομάδα τους.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Βατός Παναγιώτης - Θεοδωρακόπουλος Κωνσταντίνος

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς) : Στέφου, Πλατογιάννης, Σαββίδης, Κόνιαρης, Θάνος, Γεωργούλας (63' Καλεύρας), Μπατίλας (92' Στράτος), Τρούλλης (73' Κασελούρης), Τσιάπαλης, Τζούκας, Σιαμέτης

ΑΕ Καμπής (Μπαλάφας) : Αλεξίου, Στέργιος, Κίτσιος, Ντούπης, Μπέτσας, Λύτος, Βλάρας (46' Ιωάννου), Πλακιάς (88' Σαραντάρης), Μουστακλής, Δόσης, Σταμάτης

Φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση, τις επόμενες ημέρες...