Μεγάλη νίκη με ανατροπή στο 89' για την Αναγέννηση κόντρα στη Δόξα! (pics)

Πολύ σπουδαία νίκη πέτυχε στο τέλος η Αναγέννηση κόντρα στη Δόξα, με 2-1, χάρη σε δύο γκολ του Δημήτρη Παππά.

Η Αναγέννηση ήταν η μεγάλη κερδισμένη του ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Α' ΕΠΣΑ, επικρατώντας με ανατροπή στο 89ο λεπτό, της Δόξας, με 2-1 και ξεφεύγοντας στο +4. Το ματς δε διεκδικεί ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται και να μένουν με παίκτη παραπάνω, όμως να μην μπορούν να διαχειριστούν την κατάσταση και στο τέλος να ξεμένουν από ψυχολογικά αποθέματα και να φεύγουν με άδεια χέρια. Αντίθετα συναισθήματα για την "Α", που με μεγάλο πρωταγωνιστή το Δημήτρη Παππά, που σημείωσε και τα δύο γκολ της, γύρισε σε ένα ματς που έμοιαζε χαμένο και έχει κάθε δικαίωμα σήμερα να πανηγυρίζει. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες το πρώτο τέταρτο δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια σοβαρή ευκαιρία, και στο 16ο λεπτό, ήρθε η πρώτη φάση, για την "Α" με το Σιδηρόπουλο να σουτάρει μαρκαρισμένος από τον Πέτσα, πάνω από τα δοκάρια. Στο 22ο λεπτό, η Δόξα φάνηκε πρώτη φορά επιθετικά, όταν ο Μπασιούκας έβαλε στην πλάτη τον Ψαλλιδάκη, τον ταλαιπώρησε με απανωτές προσποιήσεις, όμως το σουτ του κοντραρίστηκε μέσα από την περιοχή και η φάση πέρασε. Το παιχνίδι κέντρου συνεχίστηκε, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τους Μπασιούκα και Σιδηρόπουλο, χωρίς να δημιουργούν ιδιαίτερες φάσεις, και ουσιαστικά να αλληλοεξουδετερώνονται. Στο 39ο λεπτό, ο Δήμος προσπάθησε με ένα τεχνικό σουτ να απειλήσει για την Αναγέννηση, όμως ο Νάσης δε δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 43ο λεπτό, η Δόξα απείλησε, όταν ο Μπαλαδήμας βρέθηκε σε θέση για να εκτελέσει μέσα στην περιοχή, όμως κόπηκε τελευταία στιγμή πριν σουτάρει, ενώ υπήρξαν χλιαρές διαμαρτυρίες για παράβαση.

Το δεύτερο μισό, αν και δεν προσέφερε ιδιαίτερη ποιότητα ποδοσφαιρικά, επιφύλασσε περισσότερες συγκινήσεις για τον αρκετό κόσμο που βρέθηκε σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο, μετά από καιρό. Στο 55ο λεπτό, ο Παππάς μπήκε στην περιοχή της Δόξας, κέρδισε μια κόντρα και σούταρε, όμως ο Νάσης έπεσε και μπλόκαρε, με τη Δόξα να απαντά τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Μπασιούκας έφυγε στην κόντρα επίθεση, με τον Ψαλλιδάκη να κοντράρεται μαζί του και με σωτήριο τάκλιν να διώχνει σε κόρνερ. Στο 62ο λεπτό, άλλαξαν οι ισορροπίες στο παιχνίδι, με τη Δόξα να κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του Μπασιούκα από το Νικολαΐδη, σε μια φάση μάλιστα, που ο Τσιλιγιάννης αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας με παίκτη λιγότερο την ομάδα του. Ο Μπασιούκας ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση στο 65ο λεπτό και νίκησε το Νικολαΐδη, γράφοντας το 0-1 για τη Δόξα, και δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του. Και ενώ όλα έδειχναν πως η πλάστιγγα γέρνει υπέρ της Δόξας από κάθε άποψη, η Αναγέννηση βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει στο παιχνίδι. Αρχικά, απείλησε στο 70ο λεπτό, με την κεφαλιά του Αρτέμη να περνά ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Νάση, και στο 74ο λεπτό έφτασε στην ισοφάριση, όταν ο Σιδηρόπουλος πήρε την κεφαλιά στην περιοχή και έβγαλε τον Παππά σε θέση για γκολ, με τον τελευταίο να πλασάρει το Νάση, γράφοντας το 1-1. Η Αναγέννηση με παίκτη λιγότερο αλλά πολύ ανεβασμένη ψυχολογία, έφτασε κοντά στην ανατροπή στο 79ο λεπτό, με το Νάση να διώχνει δύσκολα το σουτ του Χρηστογιάννη, και πολλούς παίκτες να πέφτουν στην επαναφορά στην μπάλα, για να καταλήξει τελικά κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα επήλθε αριθμητική ισορροπία με τον Πατσαβούρα να δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα, και την Δόξα να χάνει το αριθμητικό της πλεονέκτημα. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι, σημειώθηκε στο 89ο λεπτό, με τον κορυφαίο της Αναγέννησης, Δημήτρη Παππά, να εκμεταλλεύεται τραγικό λάθος του κέντρου άμυνας της Δόξας, και απέναντι από το Νάση, να πλασάρει σωστά, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των γηπεδούχων. Το σκορ στις καθυστερήσεις δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια σπουδαία νίκη με ανατροπή, που τους φέρνει στο +4 πλέον από τη σημερινή τους αντίπαλο.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Αλευρή Κωνσταντίνα - Βαρέλης Βασίλης

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Νικολαΐδης, Παπακίτσος Δ., Ζήσης, Τσιλιγιάννης, Ψαλλιδάκης, Κακιώνης, Δήμος (68' Αρτέμης), Χρηστογιάννης, Σιδηρόπουλος, Παππάς, Καζέλης (46' Μουσιωτίτσας)

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Πατσαβούρας, Νούτσος, Αράπης, Πέτσας, Τυρολόγος, Κάλλιας, Παπαλάμπρης, Μπαλαδήμας (70' Τσιάτσος), Μπασιούκας (83' Μιχάλης), Σιλιόγκας