Δύσκολο πέρασμα από το Πέτα για την Ανέζα που παρέμεινε πρώτη (pics)

Δύσκολη νίκη με 2-3, πήρε η Ανέζα μέσα στην έδρα των Φιλελλήνων, και παρέμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Β' ΕΠΣΑ.

Σε ένα αμφίρροπο ματς, η Ανέζα κατάφερε να πάρει σημαντική νίκη μέσα στο Πέτα, με 2-3 και να παραμείνει μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας της Β' ΕΠΣΑ. Οι Φιλέλληνες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, και στο 10ο λεπτό, άνοιξαν το σκορ, όταν ο Δ. Κώτσης βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, υποδέχτηκε την πάσα μετά από στημένη φάση, και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Η Ανέζα αντέδρασε και αφού απείλησε με ένα σουτ του Γ. Σιώζου, που μπλόκαρε ο Πεπώνης, στο 16', άγγιξε την ισοφάριση δύο λεπτά αργότερα, με την κεφαλιά του Ρούμπου από κόρνερ του Ναπ. Σιώζου να σταματά στο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι στην τρίτη τους αξιόλογη φάση, έφτασαν στην ισοφάριση, όταν ο Ναπ. Σιώζος με προσωπική ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Πεπώνη, στο 29ο λεπτό, γράφοντας το 1-1. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες δε δημιούργησαν κάποια σοβαρή ευκαιρία, για να φτάσουμε, λίγο πριν την ανάπαυλα, όταν οι Φιλέλληνες έφτασαν κοντά στο γκολ, με το Δ. Κώτση όμως να νικιέται σε τετ α τετ από τον Τσαμπά, για να πάρει η Ανέζα δύο λεπτά αργότερα, σε ένα κομβικό σημείο, κεφάλι στο σκορ, όταν ο Γ. Σιώζος έκανε ωραία ενέργεια από δεξιά, και με εξαιρετικό πλασέ με φάλτσο στην απέναντι γωνία, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Πεπώνη, γράφοντας το 1-2.

Οι Φιλέλληνες, δεν επηρεάστηκαν από το γκολ αυτό, και μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος, φτάνοντας μάλιστα γρήγορα στην ισοφάριση, όταν στο 49ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι, και ο Σφήκας που ανέλαβε την εκτέλεση, δε λάθεψε γράφοντας το 2-2. Η Ανέζα είχε μεγάλη ευκαιρία να απαντήσει άμεσα στο γκολ αυτό, καθώς στο 52ο λεπτό, ο Γ. Σιώζος έφυγε απέναντι από τον Πεπώνη, όμως το πλασέ του έφυγε λίγο άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Γ. Σιώζος, που έστειλε όμως την μπάλα στο δοκάρι και άουτ, χάνοντας νέα σπουδαία ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Η επιθετικότητα της Ανέζας δεν άργησε να καρποφορήσει, όταν ο Ρώσσιος, που κέρδισε και το πέναλτι, έφτασε σε τετ α τετ με τον Πεπώνη, στο 56ο λεπτό, και τον πλάσαρε σωστά, γράφοντας το 2-3 που έμελλε να μείνει μέχρι το τέλος. Η Ανέζα έψαξε ακόμα ένα γκολ για να τελειώσει το ματς, όμως τα σουτ των Ρώσιου και Γκανάρα βρήκαν σε ετοιμότητα τον Πεπώνη. Το Πέτα στο τελευταίο τέταρτο ανέβασε την πίεσή του, ψάχνοντας έστω το γκολ που θα του έδινε το βαθμό, όμως δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ιδιαίτερα επικίνδυνες καταστάσεις, πέραν μιας κεφαλιάς του Ροβίνα, από κόρνερ του Κώτση, που μπλόκαρε ο Τσαμπάς, με το 2-3 να παραμένει μέχρι το τέλος και την Ανέζα να παραμένει μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Β' κατηγορίας. Θα ακολουθήσει αργότερα, αναλυτικό φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Βασιλάκης Στέργιος - Αλευρή Κωνσταντίνα

Φιλέλληνες Πέτα (Ρούσσας) : Πεπώνης, Ξάνθος, Γούλας, Ντιβέρης, Γεωργής, Θεοχάρης (81' Κώστας), Λάλος (46' Ροβίνας), Σφήκας (81' Μουσαβερές), Κώτσης Δ., Μακρής (46' Τάγκας), Κώτσης Α.

ΠΑΣ Ανέζα (Παπαγεωργίου) : Τσαμπάς, Χουλιάρας Αν., Παππάς Φ. (63' Χουλιάρας Κ.), Γκανάρας, Παπανίκου, Μυτικιώτης, Ρώσσιος (90' Κοντός), Σιώζος Ναπ. (73' Δημογιάννης), Σιώζος Γ., Παππάς Θ., Ρούμπος (90' Παύλου)