Με νίκη πάει στο ντέρμπι η Αναγέννηση

Με 1-3 επικράτησε του Δία Κωστακιών, η Αναγέννηση Άρτας, και πάει με πολύ καλή ψυχολογία στο παράδοξο ντέρμπι των Αναγεννήσεων την επόμενη αγωνιστική.

Τη νίκη με 1-3 πήρε η Αναγέννηση κόντρα στο Δία Κωστακιών, δίνοντας συνέχεια στο σερί επιτυχημένων αποτελεσμάτων, και θα πάει με καλή ψυχολογία στο παράδοξο ντέρμπι που προέκυψε φέτος με την "Α" και τη Νέα Αναγέννηση Αρταίων 2016. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο απειλητικοί και είχαν δύο καλές φάσεις σε σουτ του Σταύρου και φάουλ του Νταλάκα αντίστοιχα, με το Ράμμο να αποκρούει δύσκολα σε ισάριθμες περιπτώσεις, ενώ για το Δία, είχε ένα σουτ ο Κωλέτσος που μπλόκαρε ο Βαρέλης. Στο 33ο λεπτό, ήρθε η καλύτερη στιγμή μέχρι εκείνη τη στιγμή, με τον Κολιό να σημαδεύει με κοντινό σουτ το δοκάρι. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ήταν σειρά του Τσιφλίδη να απειλήσει σε δύο περιπτώσεις με δυνατό σουτ αλλά και κεφαλιά ένα λεπτό μετά που έφυγαν λίγο δίπλα από το δοκάρι του Ράμμου, για να έρθει τελικά το 0-1, ένα λεπτό πριν τα 45', όταν ο Βασιλείου από δεξιά έκανε το παράλληλο γύρισμα, και ο Παπακίτσος με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι με ένα πεντάλεπτο ξέσπασμα σημείωσαν δύο ακόμη γκολ και έφτασαν σε σκορ ασφαλείας, εξασφαλίζοντας τη νίκη. Αρχικά, στο 47ο λεπτό, ο Δήμος έπειτα από εκτέλεση κόρνερ βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή και με γυριστό σουτ έγραψε το 0-2, για να έρθει το 0-3 πέντε λεπτά αργότερα, όταν σε φάση διαρκείας, ο Νταλάκας νικήθηκε από το Ράμμο, ο Παπακίτσος στην επαναφορά σημάδεψε το δοκάρι, για να στείλει με την τρίτη προσπάθεια ο Δήμος με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Στη συνέχεια, οι δυο ομάδες είχαν από ένα καλό σουτ με τους Σίμο και Νταλάκα που δε βρήκαν στόχο, για να φτάσουμε στο 75', όταν ο Μίκροβας έκλεψε την μπάλα από λάθος της άμυνας και πλάσαρε το Βαρέλη, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3. Ο Δίας είχε ακόμα μια καλή φάση με το Σίμο με το Βαρέλη να του λέει "όχι" ενώ αντίστοιχη φάση είχε και η "Α" σε σουτ του Μανοδήμου. Ο Δίας είχε την ευκαιρία λίγο πριν τα 90' να δώσει άλλο ενδιαφέρον στις καθυστερήσεις όταν κέρδισε πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Gusaila, με το Βαρέλη ωστόσο να του αρνείται το γκολ, και το 1-3 να παραμένει.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Σιγιάννης Τιμολέων - Τρομπούκης Γιώργος

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Ράμμος, Ρούμπος, Μπούκας (72' Παπαστάθης), Βασιλάκης, Gusaila, Θεοδώρου, Παπαευθυμίου (67' Μίκροβας), Σίμος Ν., Κωλέτσος (75' Σίμος Χ.), Μούστο, Λάλος (58' Μπολιεράκης)

ΓΑΣ Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Βαρέλης, Αβραμίδης, Κορέσι, Μανοδήμος, Τσιφλίδης, Σταύρου, Βασιλείου (64΄ Γεωργούλας Π.), Παπακίτσος (68΄ Γκότζιος), Κολιός (46΄ Δήμος), Νταλάκας, Γκαρτζώνης (53΄ Γεωργούλας Γ.)