Με χατ-τρικ του Κυριαζή, 1-4 η ΑΕΞ την ΑΕ Μενιδίου (vid)

Embed video:

Ευχαριστούμε τον Χρήστο Αλεξόπουλο για τα στιγμιότυπα του παιχνιδιού.

Με τρία γκολ του Θωμά Κυριαζή, η ΑΕ Ξηροβουνίου επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στο παιχνίδι και αφού προειδοποίησαν, άνοιξαν το σκορ στο 20ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ πίσω από το κέντρο, ο Νίκου έσπασε με το κεφάλι για τον Κυριαζή, ο οποίος τσίμπησε τη μπάλα, την πέρασε κάτω από τα πόδια του Μπόλη και στη συνέχεια σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Βίτσιος με εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση σημάδεψε το δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Στο 35' από σουτ του Άρη Δόση, που τελικά γλίτωσε τα χειρότερα στο παιχνίδι με τη Νίκη Καλαμιάς, ο Μπόλης απέκρουσε δύσκολα, ο Κυριαζής πήρε το ριμπάουντ και με κεφαλιά έκανε το 0-2, με τους αμυντικούς να μην προλαβαίνουν τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή του τέρματος. Οι γηπεδούχοι είχαν την καλύτερη τους στιγμή, προς το τέλος του α' μέρους, με τον Αλεξίου να βγάζει στη γωνία του σε κόρνερ, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καλαμπούκη.

Στο β' ημίχρονο, ο Βίτσιος μπορεί να είχε και πάλι δοκάρι (οριζόντιο) από απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως ο Κυριαζής σκόραρε ξανά σημειώνοντας χατ-τρικ. Στο 63' από σέντρα του Αντρέα Δόση, ο Κυριαζής νίκησε τον Μπόλη με κεφαλιά για το 0-3. Τρία λεπτά μετά, ο Γείτονας με ωραία λόμπα έξω από την περιοχή κρέμασε τον Αλεξίου μειώνοντας 1-3. Το τελικό 1-4 διαμορφώθηκε στο 80ο λεπτό, με τον Άρη Δόση να κάνει μπαλιά στον κενό χώρο για τον Γρύλλη, και αυτός απέναντι από τον Μπόλη δεν αστόχησε.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Σαρλής Χρήστος - Γκόκα Κατερίνα

Παρατηρητής διαιτησίας: Φωτιάδης Σωκράτης

ΑΕ Μενιδίου (Νίκου): Μπόλης, Κάλλιας, Καλαμπούκης (83' Καναρας), Μπαλάτσας, Κασελούρης, Θανάσης, Στασινός, Οικονόμου (56' Παντιώρας), Νούσιας (49' Φουρκιώτης), Τσουλουφίδης (68' Κολιούλης), Γείτονας

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς Β.): Αλεξίου, Δόσης Αν., Γεωργατσέλος, Νταλάκας (74' Ζαρκάδας), Κάφαλης, Νίκου, Γιαννούλης, Βίτσιος, Γκαρτζώνης, Κυριαζής (72' Γρύλλης), Δόσης Αρ. (85' Πλακιάς)