Βλέπει άνοδο η Ολυμπιάδα

Σε ένα ματς με ένταση και πάθος, η Ολυμπιάδα Αγίας Παρασκευής επικράτησε της Ανέζας, με σκορ 3-1, βλέποντας με αξιώσεις πλέον, την άνοδο στην Α' κατηγορία.

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε η Ολυμπιάδα επί της Ανέζας, με 3-1, σε ένα ματς με ένταση και νεύρα, με τις δύο ομάδες να κονταροχτυπιούνται με φόντο το εισιτήριο για την άνοδο στην Α' κατηγορία. Οι δύο αντίπαλοι μάλιστα, θα τεθούν αντιμέτωποι ξανά την Τετάρτη, σε ένα ματς που αν η Ολυμπιάδα επικρατήσει εκ νέου, εξασφαλίζει εν πολλοίς την άνοδο. Στο σημερινό ματς, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι με το Μητσαρά στο 8' να παίρνει την κεφαλιά, που βρήκε σε αμυντικό και στο δοκάρι, όμως οι γηπεδούχοι πέτυχαν πρώτοι γκολ, στο 11ο λεπτό, όταν ο Γεωργάκης εκτέλεσε κόρνερ, και ο Δήμος με εντυπωσιακό γυριστό σουτ, πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ, για το 1-0. Η Ανέζα προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα, με τους Ζώη και Τσαμπά να απειλούν χωρίς όμως αποτέλεσμα, με το 1-0 να μένει ως την ανάπαυλα, χωρίς πολλές φάσεις, με αρκετά φάουλ και κάρτες για τις δύο ομάδες.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι δυνατά, όμως η Ολυμπιάδα ήταν αυτή που σκόραρε, όταν από λάθη στην άμυνα της Ανέζας, έγινε κάτοχος της μπάλας ο Γιώργος Δήμος, που απέναντι στον Τσαμπά δε λάθεψε, παρά την προσπάθεια του τερματοφύλακα της Ανέζας, γράφοντας το 2-0. Λίγα λεπτά αργότερα, και συγκεκριμένα στο 60', οι ισορροπίες άλλαξαν καθώς ο Λεωνίδας Τζελιλάι αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ, από το οποίο μάλιστα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1, καθώς ο Πάνος Τσαμπάς σκόραρε με συρτό σουτ. Οι ηττημένοι ανέβηκαν στο γήπεδο, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, όμως η Ολυμπιάδα αν και με δέκα παίχτες απείλησε με τρίτο γκολ, τόσο με το Δήμο, όσο και με φάουλ του Μαργώνη. Τελικά, ο νεαρός Μαργώνης, με μία εκτέλεση φάουλ σήμα-κατεθέν του, έγραψε στο 75ο λεπτό, το τελικό 3-1, κλειδώνοντας τη νίκη, και στέλνοντας την ομάδα του με άλλο αέρα στο παιχνίδι της Τετάρτης. Στο χρόνο μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού, δεν άλλαξε κάτι, με τον Τσαμπά να έχει ένα χαμένο τετ α τετ να μειώσει, και το 3-1 να παραμένει.

Διαιτητής : Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί : Μπουντούρης Γιάννης - Λάμπρου Χάρης

Ολυμπιάς Αγίας Παρασκευής (Μαργώνης Κ.) : Λάμπρου, Μήτσιος, Χάρος, Κατέρος, Τσώλης, Τζελιλάι Λ. Γεωργάκης, Κραμπής, Δήμος (76' Πάνου), Μαργώνης Ακ. (90' Μαργώνης Κ.), Τζελιλάι Τζ. (89' Λιώλης)

ΠΑΣ Ανέζα (Μπέτσας) : Τσαμπάς, Μυτικιώτης, Μητσαράς, Ντούλας, Ντιβέρης (56' Σιώζος), Στεργίου (74' Στεργίου Ηλ.), Ζώης, Μπαλάγκας, Τσαμπάς Π., Γεωργίου (9' λ.τρ. Βαρέλης), Παπαγεωργίου