«Λευκή» ισοπαλία και στο φιλικό με τον Παναιγιάλειο ο Καραϊσκάκης

Στο 0-0 έμεινε και στο φιλικό με τον Παναιγιάλειο ο Καραϊσκάκης, με τη μόνη διαφορά ότι αυτό διεξήχθη στο γήπεδο της Φιλιππιάδας.

Η περιγραφή του παιχνιδιού είναι μια προσφορά του Ξενοδοχείου :

Δελφίνι Hotel
Μενίδι Αιτωλοακαρνανίας
Τηλ. 2681088386

"Ειδικές τιμές για ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ"

Στο α' μέρος ο Σάκης Παπαβασιλείου και ο βοηθός του Ανέστης Ζώης, είδαν την ομάδα τους να αποδίδει καλό ποδόσφαιρο και πράγματα τα οποία δουλεύουν καθημερινά στις προπονήσεις να βγαίνουν και στον αγώνα. Η ομάδα αμυντικά ήταν άριστα στημένη, παρά την απουσία του Καραγιαννίδη για προληπτικούς λόγους, και δεν έδωσε δικαίωμα στον αντίπαλο να απειλήσει με μεγάλες φάσεις. Επιθετικά δημιούργησε και σήμερα σημαντικές φάσεις αλλά έλειψε το γκολ, το οποίο όμως με την πάροδο του χρόνου θα έρθει και αυτό. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο φρέσκοι, με τον Κουρμπανά να ξεκινά το β' ημίχρονο με τέσσερις αλλαγές, όμως χωρίς να καταφέρουν να σκοράρουν. Από ένα σημείο και μετά, οι δύο ομάδες προχώρησαν σε μαζικές αλλαγές, με αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να πέσει, όμως οι δύο προπονητές σίγουρα έβγαλαν και πάλι χρήσιμα συμπεράσματα για την ετοιμότητα των ομάδων τους, και τα λάθη τα οποία θα πρέπει να διορθώσουν λίγο πριν τη σέντρα στο πρωτάθλημα της Football League.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή για τον Καραϊσκάκη ήρθε στο 20ο λεπτό, όταν από σέντρα του Παπανίκου, ο Λουκίνας με κεφαλιά είδε τη μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Πολίτη. Στο 30' από κόρνερ του Μακρίδη, ήταν η σειρά του Ευαγγέλου να απειλήσει με το κεφάλι, αναγκάζοντας τον Πολίτη σε δύσκολη απόκρουση. Στο 34' ο Πολίτης είπε "όχι" σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μακρίδη. Στο 35' ο Λουκίνας έκανε ωραία προσπάθεια και σουτ, αναγκάζοντας τον Πολίτη σε ακόμη μία δύσκολη επέμβαση, και στη συνέχεια της φάσης ο Γυφτοκώστας έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει από τη μικρή περιοχή.

Στο β' ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν κυρίως, με ένα σουτ του Σταματή, το οποίο πέρασε λίγο άουτ στο 46'. Στο 61' από κόρνερ, ο Γαβριηλίδης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία, ενώ στο 63' η ομάδα του Αιγίου είχε διπλή χαμένη ευκαιρία με τους Σταματή και Ιντζίδη.

Τέλος, να σημειώσουμε ότι στο 15ο λεπτό αποχώρησε τραυματίας ο Μακρής, με τους ανθρώπους του Καραϊσκάκη να ελπίζουν να μην είναι κάτι σοβαρό, γιατί πιθανή απουσία του θα στοιχίσει στην ομάδα.

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου): Μέλκας (67' Σιαράβας), Παπανίκου (75' Καψάλης), Αβραμίδης, Θεολόγου (70' Άτσκα), Τσοντάκης (75' Φίλιος), Γυφτοκώστας (75' Τζουμάκης), Κόλλινς (78' Μουκίδης), Μακρής (15' λ.τρ. Χούσος/ 85' Μπαλαδήμας), Μακρίδης (60' Κυριάκης), Λουκίνας (67' Μιχάλης), Ευαγγέλου (80' Τσάκαλος)

Παναιγιάλειος (Κουρμπανάς): Πολίτης, Ρέλλας (78' Ντέμο), Βλάχος (69' Στίκας), Μπρους (60' Γαβριηλίδης), Κοντοχρήστος (46' Παπαχρήστος), Σκαρτσίλας (70' Γκούφας), Γκούμας (80' Κάναλς), Καζναφέρης (46' Κριστέτο), Ιντζίδης (78' Σμίλτος), Γεωργακόπουλος (46' Σταματής), Αρναρέλλης (46' Κόκκορης)

Περισσότερο φωτογραφικό υλικό από τον αγώνα ΕΔΩ.