Με το δεξί στη νέα χρονιά η Δόξα

Με 1-3 πέρασε από την έδρα της ΑΕ Ξηροβουνίου, η Δόξα.

Με το δεξί μπήκε στο νέο χρόνο η Δόξα, που επικράτησε της ΑΕ Ξηροβουνίου εκτός έδρας με 1-3. Η ομάδα του Πάνου Νίκου μπήκε καλά στο ματς, και απείλησε μόλις στο 5', με το Θανάση από καλή θέση, μετά από πάσα του Τσιγαρίδα, να νικιέται από το Στέφου. Στο 19ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, όταν έπειτα από φάουλ του Βασιλάκη, ο Σιλιόγκας με κεφαλιά έγραψε το 0-1. Στο 25ο λεπτό ο Τυρολόγος είχε ένα καλό σουτ που έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 34' από σέντρα του Θανάση, ο Καλόγηρος έκανε την προβολή, όμως ο Στέφου αντέδρασε σωστά. Στο 38ο λεπτό, η ΑΕΞ έφερε το ματς στα ίσα, όταν ο Τρούλλης εκτέλεσε μακρινό φάουλ, ο Νάσης δεν έκανε καλή εκτίμηση, και ο Θωμάς Παππάς πήρε το ριμπάουντ γράφοντας το 1-1. Η Δόξα αντέδρασε άμεσα και ένα λεπτό μετά ανέκτησε το προβάδισμα, όταν ο Σιλιόγκας κέρδισε πέναλτι από το Στέφου, και ο Βασιλάκης από την άσπρη βούλα, έγραψε το 1-2.

Στο δεύτερο μέρος, η Δόξα μπήκε με γκολ που της έδωσε σαφές πλέον προβάδισμα νίκης, όταν ο Βασιλάκης βρήκε με σέντρα ακριβείας στην περιοχή το Σιλιόγκα, που με νέα κεφαλιά, σκόραρε και πάλι για το τελικό 1-3. Στη συνέχεια, ο αγώνας απέκτησε ανοιχτό ρυθμό, με την ΑΕΞ να έχει στιγμές να μειώσει με τους Κόνιαρη και Τρούλλη, και τη Δόξα να χάνει με τη σειρά της ευκαιρίες για το 1-4 με τους Σιλιόγκα και Θανάση, με το τελικό σκορ όμως να παραμένει ως είχε. Η ΑΕΞ τελείωσε το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής στα τελευταία λεπτά του Θάνου

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Κούσουλας Γιώργος - Βαρέλης Βασίλης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς) : Στέφου, Παππάς Μ. (69' Τσιάπαλης - 82' Στράτος), Σαββίδης, Κόνιαρης, Θάνος, Ανυφαντής, Μανθιός, Τρούλλης, Παππάς Θ., Τζούκας, Μπατίλας (60' Κασελούρης)

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Πατσαβούρας, Τσιγαρίδας, Αράπης, Στέργιος (56' Δήμος), Ασπροποταμίτης (82' Πατσόγας), Καλόγηρος, Θανάσης, Βασιλάκης (65' Οικονόμου), Σιλιόγκας